- Деталі
- Категорія: Новини
Відбувся дводенний семінар з адаптації лісового законодавства України до законодавства Європейського Союзу
20-21 березня в Національному лісотехнічному університеті України відбувся семінар з обговорення глосарію термінів, визначень та перекладів актів лісового законодавства ЄС у рамках робіт з адаптації лісового законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Захід здійснювався як лісівничий компонент, фінансований ЄС по проєкті “Комплексне, конкурентоспроможне та економічно раціональне створення ланцюжків доданої вартості у сільському, рибному та лісовому господарствах”, що імплементується Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО). Семінар став важливою частиною спільної роботи Кабінету Міністрів України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Державного агентства лісових ресурсів України, Львівської обласної військової адміністрації, Львівською обласної ради, Національного лісотехнічного університету України, Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України, Українського ордена “Знак Пошани” науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г. М. Висоцького, Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, представників організацій та експертів галузі щодо імплементації реформ у сфері лісового господарства та інтеграції України в європейське законодавче поле. Загальний координатор проєкту та модератор – проректор з наукової роботи НЛТУ України, доктор сільськогосподарських наук, професор Василь Лавний.
На першому засіданні “Стратегічні аспекти адаптації лісового законодавства України до вимог ЄС” виступили: ректор НЛТУ України Володимир Загорський, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Семенець, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, народний депутат України Олег Бондаренко, Міністр Кабінету Міністрів України, голова Наглядової ради НЛТУ Олег Немчінов, заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Валентин Бачурний, в.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод, державний експерт експертної групи з питань Зеленого курсу, довкілля та зміни клімату Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України Яна Віхтюк, народний депутат України Олександр Матусевич, голова офісу ФАО у Львові, керівниця фінансованого ЄС проєкту “Комплексне, конкурентоспроможне та економічно раціональне створення ланцюжків доданої вартості у сільському, рибному та лісовому господарствах” Ганна Антонюк, національний фахівець лісівничиї програми ФАО Василь Масюк, національний фахівець з лісового права ФАО Василь Гурин.
У панельній дискусії “Виклики та можливості адаптації лісового законодавства України до вимог ЄС” активну участь взяли: народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко; ректор НЛТУ України, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Загорський; начальник Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, член Президії Лісівничої академії наук України, академік Лісівничої академії наук України, доктор економічних наук, професор Анатолій Дейнека; національний фахівець лісівничої програми ФАО Василь Масюк та інші учасники.
Цікавою була доповідь про ключові положення, терміни та визначення Європейського зеленого курсу (The European Green Deal) та його значення для трансформації лісового законодавства України координатора робочої групи з розробки нової редакції Лісового кодексу України професора кафедри економіки, туризму та рекреації НЛТУ України, доктора економічних наук, професора Ігоря Соловія.
Під час другого засідання “Ключові документи Європейського зеленого курсу та їх імплікації для лісового законодавства України” учасникам вдалося обговорити:
- Чернетку глосарію термінів та визначень лісового законодавства ЄС; терміни та визначення Глобальної оцінки лісових ресурсів ФАО 2025 (FRA FAO 2025): адаптація до українського контексту та значення для розвитку лісової статистики і моніторингу (доповідач – координатор робочої групи з розробки лексикону та перекладів Євгеній Хань).
- Нову Лісову стратегію ЄС до 2030 року: ключові положення, терміни та визначення, та їх значення для реформування лісового законодавства України (доповідач – експерт із лісівництва, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Олександр Сошенський).
- Регламент (ЄС) 2023/1115 щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR): ключові положення, терміни та визначення, ключові підходи до перекладу та тлумачення (доповідач – координатор робочої групи з розробки лексикону та перекладів Євгеній Хань).
- Методологію розробки концепції нової редакції Лісового кодексу України (доповідач – координатор робочої групи з розробки нової редакції Лісового кодексу України професор кафедри економіки, туризму та рекреації, доктор економічних наук, професор Ігор Соловій).
Другий день семінару відбувся ефективно та продуктивно, зокрема до участі у заході приєдналася Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, яка відвідала Національний лісотехнічний університет України.
Під час зустрічі з ректором університету Володимиром Загорським та учасниками заходу Світлана Гринчук зазначила про важливість спільних з науковцями обговорень питань розвитку лісового сектору, зокрема про важливість впровадження сталих методів ведення лісового господарства та збереження біорізноманіття, а також питань підготовки фахівців, здатних впроваджувати інноваційні рішення у сфері лісової галузі, забезпечувати ефективну екологічну політику в Україні.
Одне з тематичних засідань другого дня семінару було присвячене лісу як регулятору кліматичної системи планета Земля, організатором виступила кафедра таксації лісу та лісового менеджменту ННІ лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України. В рамках цього тематичного засідання прозвучали вітальні слова з нагоди Міжнародного дня лісу; учасники заслухали доповідь “Лiс як регулятор кліматичної системи планети Земля: сьогодні та ймовірне завтра” професора Міжнародний інститут прикладного системного аналізу (IIASA, Австрія) Анатолія Швиденка.
Також відбулася панельна дискусія “Глобальні виклики для глобального лісівництва” (модератор – завідувач кафедри таксації лісу та лісового менеджменту НУБіП України, професор Андрій Білоус). Активну участь у дискусії взяли професор Василь Лавний (Національний лісотехнічний університет), професор Петро Лакида (ДП “Ліси України”), PhD Максим Мацала (Шведський сільськогосподарський університет, м. Алнарп), професор Роман Василишин (Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ).
Тему керівних принципів наближеного до природи лісівництва розкрили проректор з наукової роботи НЛТУ України, доктор сільськогосподарських наук, професор Василь Лавний та експерт із лісівництва, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Олександр Сошенський.
У рамках обговорень методичних підходів до впровадження термінів та визначень лісового acquis ЄС в лісовому законодавстві України проаналізовано робочі документи Європейської комісії, зокрема: “Керівні принципи біорізноманіття при лісорозведенні, лісовідновленні та садінні дерев” та “Керівні принципи щодо визначення, картографування, моніторингу та суворої охорони пралісів та старовікових лісів: ключові ключові ідеї, терміни та визначення” (основний доповідач – експерт з агролісомеліорації, доцент Олександр Соваков).
На завершення дводенного семінару відбувся воркшоп “Обговорення та узгодження пріоритетних термінів для нової редакції Лісового кодексу України” (модератори: проректор з наукової роботи НЛТУ України, доктор сільськогосподарських наук, професор Василь Лавний; професор кафедри економіки, туризму та рекреації, доктор економічних наук, професор Ігор Соловій; координатор робочої групи з розробки лексикону та перекладів Євгеній Хань). Про підсумки круглого столу та наступні кроки з розробки Нової редакції Лісового кодексу України доповіли модератори: проректор з наукової роботи НЛТУ України, доктор сільськогосподарських наук, професор Василь Лавний; національний фахівець лісівничої програми ФАО Василь Масюк.