Кафедра ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології
ГЕНИК Ярослав Вячеславович, доктор сільськогосподарських наук, професор – завідувач кафедри ДУДИН Роман Богданович, кандидат сільськогосподарських наук, доцент – заступник завідувача кафедри |
|
вул. О. Кобилянської, 1, м. Львів, 79005 |
|
|
|
(032) 260-04-08 |
|
Завідувач кафедри,
д.с.-г.н., доцент
Геник Ярослав В'ячеславович
МІСІЯ
Підготовка фахівців ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства шляхом якісної теоретичної та практичної освіти здобувачів, створення сприятливих умов успішної реалізації власних освітніх і культурних сподівань та реалізації особистих творчих можливостей і ініціативи кожного студента.
ПЕРЕВАГИ
Здобуття навичок:
- абстрактно мислити, аналізувати, синтезувати та опрацьовувати інформацію щодо ландшафтного проектування та створення об’єктів садово-паркового мистецтва;
- вирішувати завдання дослідницького та інноваційного характеру у сфері ландшафтної архітектури та садово-паркового будівництва;
- розробляти та реалізовувати проекти у галузі ландшафтної архітектури, озеленення та благоустрою міських територій;
- розробляти та реалізовувати ландшафтно-архітектурні рішення та заходи із озеленення, утримання та відновлення садово-паркових об’єктів;
- формувати дизайн внутрішнього та зовнішнього природного і урбанізованого середовища у контексті сталого розвитку територій;
- генерувати нові ідеї та розробляти інноваційні рішення у галузі ландшафтної архітектури та озеленення урбанізованого середовища.
Отримання можливостей:
- здобути високоякісну освіту та отримати диплом міжнародного визнання;
- стажуватися та навчатися за кордоном (Німеччина, Польща, Швеція, Канада, США та Великобританія);
- здобути другу вищу освіту та навчатися за дистанційною і змішаною формами навчання;
- реалізовувати свої інтереси в наукових гуртках, студіях художньої самодіяльності, спортивних секціях, клубах дозвілля;
- оздоровлюватися в спортивному таборі “Лісотехнік” на березі Чорного моря, лісоекологічних стаціонарах “Моршин”, “Східниця”, “Шацьк”;
- проживати в “зеленому” студентському містечку поруч з навчальними корпусами.
ПРІОРИТЕТИ
- Якісна теоретична підготовка здобувачів.
- Якісна практична підготовка здобувачів.
- Здійснення науково-дослідної та творчої діяльності.
- Проведення міжнародної співпраці та міжнародної освітньої і наукової діяльності.
- Здійснення виховної і культурної роботи та організації дозвілля.
ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНІ ПРОГРАМИ
191 “Архітектура та містобудування” за першим (бакалаврським) та другим (магістерським рівнями вищої освіти
206 “Садово-паркове господарство” за першим (бакалаврським), другим (магістерським) та третім (освітньо-науковим) рівнями вищої освіти
Наукова діяльність ведеться у розрізі пріоритетних наукових напрямів університету. Наукова тематика кафедри: “Трансформаційні процеси в насадженнях урбанізованих і техногенно порушених екосистем Західного регіону України” (Державний реєстраційний номер 0121U112039). Напрям фінансування – 2.1 – фундаментальні дослідження.
Напрямки науково-дослідної роботи:
– трансформаційні процеси в урбанізованих екосистемах Заходу України;
– склад, структура та динаміка розвитку зелених насаджень міських екосистем Західного регіону України;
– фітомеліорація та рекультивація порушених і посттехногенних територій;
– екологічна оцінка природно-територіальних комплексів Західного регіону України;
– сталий розвиток урбанізованих територій.
За останні п’ять років співробітниками кафедри опубліковано чотири монографії, понад 60 статей у фахових наукових вітчизняних і закордонних виданнях та понад 110 матеріалів тез конференцій.
Організація та проведення міжнародних науково-технічних конференцій:
- “Сучасний стан і перспективи розвитку ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства, урбоекології та фітомеліорації” (Львів, 2019).
- “Екологічна безпека як основа сталого розвитку суспільства. Європейський досвід та перспективи” (Львів, 2021, спільно з Львівським університетом безпеки життєдіяльності).
- “Подільські читання: екологія, охорона довкілля, збереження біотичного та ландшафтного різноманіття: наука, освіта практика” (Львів, 2022, спільно з Хмельницьким національним університетом).
- Організація і проведення студентських конференцій та участь у конференціях інших ЗВО.
- “Сучасний стан та перспективи розвитку ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології” (щорічно).
- Участь у щорічних оглядах-конкурсах дипломних робіт випускників архітектурних, дизайнерських та художніх спеціальностей закладів вищої освіти України.
Участь у міжнародних науко-практичних проєктах:
Міжнародний українсько-польський проєкт “Екологістика – вдосконалення управління сміттєзвалищами у Львівській області” (DWR/ADM 2021/011/1) (Шукель І.В., Геник Я.В.).
Захищені кандидатські дисертації (за останні роки):
1. Еколого-біологічні особливості формування скельних садів в умовах Західного Лісостепу (2017) – Левусь Т.М. (спеціальність 06.03.01 “Лісові культури та фітомеліорація”).
2. Життєвість та урбоекологічна роль кущових ялівців у покращенні стану довкілля міста Львів (2019) – Шуплат Т. І. (спеціальність 03.00.16 – екологія).
3. Біоекологічні особливості ліан роду Parthenocissus Planch. та їх використання для фітомеліорації довкілля Львова (2020) – Гоцій Н. Д. (спеціальність 03.00.16– екологія).
Участь у міжнародних науково-практичних проєктах:
- Швейцарсько-український проєкт розвитку лісового господарства в Закарпатті “FORZA”.
- Міжнародний українсько-польський проєкт “Екологістика – вдосконалення управління сміттєзвалищами у Львівській області” (DWR/ADM 2021/011/1)
Участь у міжнародних грантових програмах і програмах обміну Erasmus+
- Програма ENPI-FLEG “Удосконалення систем правозастосування й управління в лісовому секторі у країнах-учасницях Європейської політики добросусідства”.
- Програма обміну Erasmus+ (Природничий університет в м. Тарту , Естонія)
Проведення міжнародних науково-технічних конференцій, зокрема “Сучасний стан і перспективи розвитку ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства, урбоекології та фітомеліорації”
Публікації результатів досліджень у наукових виданнях, що входять до баз даних Scopus та Web of Science.
Сформована наукова школа – “Урбоекологія та фітомеліорація” (науковий керівник – професор Кучерявий В.П.). Здійснено захист 5 докторських та понад 25 кандидатських дисертацій.
Наукова діяльність кафедри ведеться у розрізі пріоритетних наукових напрямів університету. Співробітники кафедри працюють над вирішенням екологічних проблем урбанізованих ландшафтів і лісових екосистем, моніторингу міських насаджень і фітомеліорації та рекультивації порушених територій, реконструкції, реставрації та консервації садово-паркових об’єктів, формування комплексних зелених зон міст і створення об’єктів ландшафтної архітектури.
Кафедрою організовуються та проводяться міжнародні та всеукраїнські науково-технічні конференції, зокрема: “Міські сади і парки: минуле, сучасне, майбутнє”, “Екологічні проблеми культурно-історичних центрів Східної Європи”, “Сучасний стан і перспективи розвитку ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства, урбоекології та фітомеліорації”, за матеріалами яких опубліковано низку наукових праць.
Освітньо-наукова діяльність здійснюється за двома освітніми програмами – 191 Ландшафтна архітектура та 206 Садово-паркове господарство. Також читаються курси для здобувачів освітніх програм 205 Лісове господарство та 101 Екологія.
Студентська науково-дослідна діяльність здійснюється у розрізі наукових тематик кафедри і університету та ведеться за такими напрямами: “Ландшафтна архітектура та садово-паркове будівництво”, “Теоретичні та практичні основи ландшафтного проектування”, “Будівництво та експлуатація об’єктів ландшафтної архітектури”, “Урбоекологія та охорона довкілля”, “Фітомеліорація та рекультивація порушених ландшафтів”, “Біоекологічні особливості вирощування і використання декоративних рослин в ландшафтній архітектурі та садово-парковому будівництві”.
Співробітники кафедри беруть активну участь у міжнародних проєктах і програмах із збереження, охорони та відновлення природних ландшафтів, працюють над виконанням наукових тематик державного замовлення, виконують низку госпдоговірних робіт щодо створення об’єктів ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства.
Кафедрою підтримуються налагоджені зв’язки з іншими університетами, науково-дослідними установами та громадськими організаціями України щодо питань здійснення спільних наукових досліджень та проведення різноманітних екологічних акцій із охорони, збереження та відновлення природних ландшафтів.
Підготовлено та видано понад 20 монографій (зокрема за останні роки: “Старовинні парки Львівщини” (Дудин Р.Б., 2019), “Скельні сади Заходу України” (Левусь Т.М., Дудин Р.Б., 2020), “Посттехногенні екосистеми Заходу України та їх ревіталізація” (Геник Я.В., Заячук В.Я., Дида А.П., 2022), “Туя західна та її декоративні форми: історія інтродукції, біологія, екологія, розмноження, використання” (Кучерявий В.С., 2022), “Дворики в історичній частині міста Львова та шляхи їх озеленення” (Олейнюк-Пухняк О.Р., 2022).
Підготовлено та видано понад 30 підручників та навчальних посібників (зокрема за останні роки “Ландшафтна архітектура” (Кучерявий В.П., 2018), “Історія ландшафтної архітектури” (Кучерявий В.П., 2018), “Рекультивація” (Геник Я.В., Дида А.П., 2019), “Озеленення населених місць” (Кучерявий В.П., Кучерявий В.С., 2020), “Консервація, реставрація та реконструкція садово-паркових об’єктів” (Дудин Р.Б., 2021), “Історія мистецтва. Нариси з історії образотворчого і прикладного мистецтва” (Пилат О.С., 2021).
Організовано та проведено науково-технічні конференції: “Сучасний стан і перспективи розвитку ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства, урбоекології та фітомеліорації” (Львів, 2019) та “Екологічна безпека як основа сталого розвитку суспільства. Європейський досвід та перспективи” (Львів, 2021).
Організовано та проведено персональні виставки викладачів (Безпалків О.В. (2018, 2020), Береза Т.А. (2018), Федяй Т.В. (2021), Ладнюк М.І. (2020, 2021).
Заклади вищої освіти:
- Національний університет біоресурсів і природокористування України
- Львівський національний університет ім. Івана Франка
- Сумський національний аграрний університет
- Уманський національного університету садівництва
- Вінницький національний аграрний університет
- Подільський державний університет
Науково-дослідні інститути:
- Інститут Екології Карпат НАН України
- Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака
- Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького
Кафедра розташована на території вікового дендропарку в приміщенні колишньої лісової школи, кращі традиції якої і нині продовжує колектив співробітників та студентів. Створена кафедра на базі колишньої кафедри екології та ландшафтної архітектури, а з теперішньою назвою функціонує з 2004 року.
На кафедрі вперше в Україні розпочато підготовку фахівців “Садово-паркового господарства” (з 1968 року) та “Ландшафтної архітектури” (з 1992 року), які успішно працюють на підприємствах садово-паркового будівництва і ландшафтної архітектури, в освітніх і наукових установах.
Вагомий внесок у навчально-виховний процес і підготовку фахівців ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства зробили професори Шевченко В.С., Бачинський Г.О., Лебединець В.Н., Кучерявй В.П., Назарук М.М., Жирнов А.Д., які на базі своїх наукових досліджень сформували окремі напрями урбоекологічної підготовки студентів. На кафедрі сформована наукова школа – “Урбоекологія та фітомеліорація”, фундатором якої є професор Кучерявий В.П., проводиться підготовка магістрів і докторантів.
ВІДОМІ ВИПУСКНИКИ
Гудімов Павло – артменеджер, засновник культурного холдингу «Гудімо варт проект», куратор українських і міжнародних мистецьких проектів;
Сорока Мирослава – доктор біол. наук, професор кафедри ботаніки, деревинознавства та не деревних ресурсів лісу, НЛТУ України;
Гоцій Наталія – канд. с.-г. наук, доцент кафедри екологічної безпеки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, канд. с.-г. наук;
Горбенко Наталія – канд. с.-г. наук, доцент кафедри ботаніки, деревинознавства та не деревних ресурсів лісу, НЛТУ України;
Карпін Наталія – канд. с.-г. наук, менеджер ботанічного саду в м. Братиславі (Словаччина);
Гриник Олена – канд. с.-г. наук, доцент кафедри ботаніки, деревинознавства та не деревних ресурсів лісу, НЛТУ України;
Кендзьора Наталія - канд. с.-г. наук, директор Ботанічного саду НЛТУ України, ,
Мирончук Катерина – канд. с.-г. наук, доцент кафедри геоматики, землеустрою та агро-менеджменту Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича,
Бойко Юлія – канд. біол. наук, менеджер з озеленення (Палермо, Італія);
Цуркан Анатолій – заступник директора філії ДП «Рівненське лісове господарство»;
Стефанюк Назар – директор ПП «ПлантаСфера», м. Бурштин, Івано-Франківської області;
Вільчинський Тарас – головний менеджер садового центру «Лемберг-Флаверс», с. Солонка, Львівська область;
Гнатів Олег – заступник директора ТзОВ «Плантпол-Україна»;
Верхоляк Дмитро – керівник ландшафтної компанії «Розквіт»;
Пелікан Петро – головний архітектор Львівського району;
Лісовий Микола – доктор с.-г. наук, завідувач кафедри лісових культур НЛТУ України;
Бальжик Олена – керівник ландшафтної компанії «Територія»
Яворівський Олександр – художник живописець;