ННІ Інженерної механіки, автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій
79057, м. Львів, вул. Природна 19, корпус № 6, каб. 27 та 28. |
|
|
|
(032) 237-10-50 |
|
МІСІЯ – Формування висококваліфікованих фахівців як носіїв інтелектуального, інноваційного, професійного і культурного потенціалу, здатних аналізувати, науково обґрунтовувати та ухвалювати ефективні рішення й нести відповідальність за діяльність організації, забезпечувати її стійкий довготривалий розвиток у конкурентному середовищі. Сприяння соціальному та економічному розвитку суспільства, ґенерування змін, які потребує лісовий сектор економіки країни, регіон для забезпечування високих стандартів якості життя, утверджування України як рівноправного члена європейської спільноти.
ПРІОРИТЕТИ:
- підвищення конкурентоспроможності інституту на ринку освітніх послуг на основі: розвитку висококваліфікованого викладацького персоналу;
- постійне оновлювання та адаптування змісту освітніх програм до динамічних вимог ринку праці;
- впровадження сучасних методів навчання із використанням комп'ютерної та мультимедійної техніки;
- встановлення партнерських відносин з провідними підприємствами та громадськими організаціями;
- участь колективу в розроблянні наукових, прикладних та консультаційних проєктів, а також у забезпечуванні високого рівня фахової підготовленості здобувачів вищої освіти на засадах творчості та інноваційності в навчальному процесі, гнучкості та адаптованості до вимог ринку праці, професіоналізму та відповідальності науково-педагогічного персоналу, інтернаціоналізування освітнього процесу.
ПЕРЕВАГИ
Отримання вичерпних знань і набуття навичок з:
- інженерії лісогосподарських і складських робіт, дорожнього будівництва й логістики транспортування деревини та технологій захисту довкілля;
- інженерно-технічної та інноваційної діяльності підприємств лісового господарства й деревинообробчої промисловості;
- розробляння й модернізування галузевих машин і систем із застосуванням сучасного інструментарію й керування ними, розробляння новітніх технологій виробництва та забезпечення якісного експлуатування промислового устатковання;
- автоматизування виробничих процесів лісового господарства та деревинообробчої промисловості, нетрадиційних джерел енергії, проєктування, комп'ютерного моделювання й
- оптимізування систем автоматичного керування технологічним устаткованням, завтоматизованими лініями, технологічними процесами і виробництвом загалом.
Випускники ННІ ІМАКІТ можуть працювати на посадах головних спеціалістів, начальників відділів, старшими спеціалістами, у науково-дослідних лабораторіях, в установах зовнішніх відносин підприємств із закордонними фірмами, бути керівниками підприємств, відомств, навчатися далі в аспірантурі та докторантурі.
На кафедрах ННІ ІМАКІТ впроваджуються передові технології навчання з сучасним методичним та технічним забезпеченням.
Студенти ННІ ІМАКІТ мають можливість навчатися кермувати автомоблем та отримати посвідчення кермувальника категорії В.
КЕРІВНИЦТВО
Директор
РЕБЕЗНЮК ІГОР ТАРАСОВИЧ, професор, доктор технічних наук, академік Академії будівництва України
Заступники директора:
ПАВЛЮК РОМАН ВОЛОДИМИРОВИЧ, доцент, кандидат технічних наук
УДОВИЦЬКИЙ ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ, доцент, кандидат технічних наук
Спеціальність 131 “Прикладна механіка”
- Освітньо-професійна програма “Технічний сервіс” (ОС “Бакалавр”)
- Освітньо-професійна програма “Промисловий інжиніринг” (ОС “Бакалавр”)
Випускники є фахівцями з інженерно-технічної та інноваційної діяльності підприємств лісового господарства й деревинообробчої промисловості, інших промислових підприємств; упровадження ефективних методів організування виробництва, надання інженерно-консультаційних послуг.
Спеціальність 133 “Галузеве машинобудування”
- Освітньо-професійна програма “Галузеве машинобудування” (ОС “Бакалавр”)
- Освітньо-професійна програма “Машини та обладнання лісового господарства” (ОС “Магістр”)
- Освітньо-професійна програма “Інжиніринг, машини деревообробної промисловості” (ОС “Магістр”)
- Освітньо-професійна програма “Промисловий інжиніринг” (ОС “Магістр”)
- Освітньо-наукова програма “Галузеве машинобудування” (НС “Доктор філософії”)
Випускники є фахівцями з розробляння й модернізування галузевих машин і систем із застосуванням сучасного інструментарію й керування ними, розробляння новітніх технологій виробництва та забезпечення якісного експлуатування промислового устатковання. Магістри з цієї спеціальності проєктують інструменти, устатковання та системи технічного обслуговування галузевих машин; досліджують роботу машин і устатковання для вдосконалювання їхньої конструкції та інтенсифікування процесів обробляння деревини. Доктор філософії з цієї спеціальності аналізує, створює інноваційну продукцію в галузевому машинобудуванні та удосконалює можливості її експлуатації.
Спеціальність 142 “Енергетичне машинобудування”
- Освітньо-професійна програма “Інженерія біоенергетичних систем” (ОС “Бакалавр”)
Випускники є фахівцями з проєктування та виробництва промислового устатковання для виробляння біопалив і біоенергетики. Це робота з машинами, устаткованням, двигунами і апаратами з виробництва, перетворювання і споживання теплової та електричної енергії
Спеціальність 174 “Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка”
- Освітньо-професійна програма “Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології” (ОС “Бакалавр”)
- Освітньо-професійна програма “Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології” (ОС “Магістр”)
Випускники є фахівцями з автоматизування виробничих процесів лісового господарства та деревинообробчої промисловості, нетрадиційних джерел енергії, проєктування, комп'ютерного моделювання й оптимізування систем автоматичного керування технологічним устаткованням, завтоматизованими лініями, технологічними процесами і виробництвом загалом. Магістри з цієї спеціальності проєктують автоматизовані лінії та розробляють системи автоматичного керування технологічними процесами; досліджують та оптимізовують системи автоматичного керування устаткованням і процеси функціювання автоматизованих ліній.
Спеціальність 205 “Лісове господарство”
- Освітньо-професійна програма “Лісова інженерія”(ОС “Бакалавр”)
- Освітньо-професійна програма “Лісова інженерія”(ОС “Магістр”)
Випускники є фахівцями з інженерії лісогосподарських і складських робіт, дорожнього будівництва й логістики транспортування деревини та технологій захисту довкілля. Магістри з цієї спеціальності розробляють та організовують технологічні процеси лісозаготівельних і дорожньо-будівельних робіт; досліджують та інтенсифікують технологічні процеси заготовляння деревини.
Кафедри інституту постійно налагоджують співпрацю з навчально-науково-виробничими закладами та організаціями України та закордону.
Кафедра лісопромислового виробництва та лісових доріг бере участь у виконанні міжнародних програм і проєктів, співпрацюючи з:
- Німецьким центром лісогосподарських робіт і технологій (KWF);
- фірмою “Osrodek Techniki Lesnej v Jarocine” (Польша);
- ТОВ “Андреас Штіль”, представником світового виробника устатковання торгової марки STIHL в Україні (м. Київ);
- німецьким виробником професійних фарб “DISTEIN” (Німеччина);
- підприємством “Sennebogen” щодо реалізації проєкту використання самохідних навантажувальних машин на підприємствах лісового комплексу (Німеччина);
- ТОВ “Сандра” і “Modau-Holz” в реалізації проєкту з переробки деревних відходів на паливні гранули (на території Волинської, Івано-Франківської і Львівської обл.).
Також кафедра підтримує дружні міжнародні зв’язки з такими спорідненими кафедрами навчальних закладів:
- Державної Вищої Рільничої школи, м. Варшава (Польща);
- Гданського політехнічного університету (Польща);
- Словацької академії наук (м.Братіслава, Словаччина);
- Технічного університету у Зволені (Словаччина).
Професорсько-викладацький склад кафедри ініціативно співпрацює у спільних проєктах з іноземними підприємствами – виробниками лісозаготівельної техніки та обладнання лісогосподарських робіт, а саме: Osrodek Techniki Lesnej v Jarocine (Польша), LIV (Словенія), Alfa Lucullus Kft. (Угорщина), BLN Handelsberatungs & Consulting GmbH (Німеччина, група підприємств BLN Group), TEREX-FUCHS (Німеччина), Painfinger (Австрія), POLDREW sp.o.о. (РП) та іншими підприємствами.
Кафедра лісових машин здійснює науково-технічне співробітництво із:
- Університетом в Любляні (Словенія);
- Технічним університетом у Зволені (Словаччина);
- Караденізьським технічним університетом (м. Трабзон, Туреччина);
- Трансільванським університетом Брашова (Румунія);
- Аграрним університетом у Кракові (Польща);
- Технічним університетом в Бурсі (Туреччина);
- Варшавським університетом природничих наук (Польща);
- Професійними лісовими машинами (Польща).
Кафедра технологічних машин і технічного сервісу співпрацює з професором Державного університету Нью-Джерсі Rutgers Романом Брухом, який закінчив механічний факультет Львівського лісотехнічного інституту в 1984 році.
Кафедра автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій тісно співпрацює з низкою закордонних університетів та організацій. За результатами міжнародної співпраці колективу кафедри з виробником засобів автоматизації Unitronics (Ізраїль) в рамках програми підтримки навчальних закладів “Unitronics donation program” на кафедрі АКІТ створено сучасну навчально-дидактичну лабораторію промислових контролерів та введено в дію навчальний стенд мікропроцесорного керування електроприводом.
Співпраця з фірмою СПР-ЕНЕРГО дала змогу обладнати лабораторію пневмоавтоматики фірми AIGNEP (Італія). З керівниками цієї фірми на кафедрі укладено відповідну угоду щодо спонсорського постачання новітніх зразків засобів пневмоавтоматики для навчального процесу та залучення студентів для проходження практичної підготовки на виробничих потужностях фірми.
Кафедра прикладної механіки і технології машинобудування проводить наукові дослідження в межах чинної угоди про співпрацю між Люблінською політехнікою (кафедра Основ техніки) і НЛТУ України (кафедра ПМ і ТМ), укладеної 24-25 червня 2016 року. Програма співпраці передбачає спільні дослідження в галузі матеріалознавства, трибології та інженерії поверхні. Постійно здійснюється обмін результатами досліджень, публікаціями та іншою науковою інформацією з проблеми створення електроіскрових покрить з використанням замість вольфрамовмісних електродів порошкових дротів на основі заліза. Ведеться спільна видавнича діяльність, здійснюються публікації в іноземних виданнях, що індексуються провідними наукометричними базами.
Викладачі кафедри математики і фізики беруть участь в роботі міжнародних конференцій. Завідувач кафедри, д.ф.-м.н. Процах Н.П. пройшла міжнародне стажування в рамках програми “Międzynarodowa kariera naukowa oraz zarządzanie projektami badawczymi” (Польща).
МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ
- Участь у виконанні міжнародних програм і проєктів.
- Організація міжнародних конференцій, семінарів, нарад тощо.
- Участь у міжнародних конференціях, семінарах, нарадах тощо.
- Проведення спільних наукових досліджень.
- Спільна видавнича діяльність; публікації в іноземних виданнях, зокрема у тих, що індексуються у наукометричних базах Scopus i Web of Science.
- Стажування викладачів та навчання студентів за програмою Еразмус + та програмами обміну.
- Участь студентів у наукових конференціях, симпозіумах, школах, проходження практики.
- Покращення матеріально-технічної бази, використовуючи можливості міжнародної діяльності.
Основними складниками наукової і науково-технічної діяльності колективу ННІ ІМАКІТ є:
- науково-дослідна робота на кафедрах;
- організація та проведення науково-технічних конференцій;
- студентська науково-дослідна робота.
Основними напрямками наукової й науково-технічної діяльності є: “Динаміка лісових машин”, “Екологічні технології лісоексплуатації”, “Наукові основи застосування енергетичних підходів у гідромеханічних системах”, “Екологічно чиста енергетика та ресурсозберігаючі технології”, “Діагностика технічного стану технологічного обладнання”, “Проєктування та підвищування ефективності функціювання автоматизованих ліній”, “Проєктування та оптимізація автоматичних систем керування технологічними процесами”, “Неруйнівний контроль деревини та деревинних матеріалів”, “Синтез та діагностування систем керування електротехнічними та електроенергетичними об’єктами”, “Нетрадиційні та відновні джерела енергії, утилізування відходів”, “Поверхневе зміцнення інструменту та деталей машин”.
ДОСЯГНЕННЯ:
Створено освітньо-інноваційне та інформаційно-навчальне середовище шляхом впровадження прогресивних технології наукоємного, інноваційного навчання, поглиблення інтеграції з ринком праці, покращення матеріально-технічного та методичного забезпечення на основі постійного самоаналізу якості підготовлення фахівців.
Підсилено роль фундаментальної освіти, оскільки без фундаментальних знань неможливе розуміння природи процесів і явищ. Саме тому, для освітніх програм “Промисловий інжиніринг” і “Лісова інженерія” на кафедрі ЛПВЛД впроваджено STEM-освіту для підготовки фахівців, яка передбачає синтез глибоких загальнонаукових природничих знань та інженерного мистецтва.
Забезпечено міждисциплінарність, системність, комплексність підготовки і гармонізацію з ринком праці. Науково-педагогічними працівниками встановлено тісну співпрацю з провідними підприємства лісового господарства України та промисловими підприємствами відомих світових брендів, зокрема: TEREX-FUCHS, SENNEBOGEN, Andreas STIHL AG & Company, FUCHS Mastyla Ukraina LLC, LIV Hidravlika d.o.o. та іншими. Проникнення інженерії в охорону довкілля, економіку, суспільну сферу підсилило міжінститутські та міжкафедральні зв’язки та гнучкість навчальних траєкторій здобувачів вищої освіти. За рахунок поєднання науки, освіти та бізнесу створено середовище для інноваційного розвитку за напрямами, де маємо вагоме напрацювання, зокрема за освітніми програмами “Лісова інженерія” та “Промисловий інжиніринг”. Це передусім зелена енергетика, технології захисту довкілля, інноваційна діяльність.
Покращено навчально-лабораторну й дослідницьку базу, особливо за тими пріоритетними навчально-науковими програмами, де досягнуто лідерські позиції.
Розширено міжнародну співпрацю з іншими навчальними закладами, шляхом участі у спільних наукових дослідженнях та у програмах академічної мобільності. Створено умови для студентів і викладачів, щодо їх участі у проектах Європейського Союзу та програмі ERASMUS+.
Динаміка лісових машин. Запропоновано новий підхід до вивчення процесів руху лісотранспортних засобів, який полягає у розгляді завдань імітаційного моделювання та розрахунку параметрів руху системи дорога-оператор-машина-пакет деревини на єдиній теоретичній основі, що базується на встановленні внутрішніх зв’язків між різними динамічними процесами, які виникають під час руху різнотипних лісотранспортних засобів. На цій основі створено математичну модель узагальненої лісотранспортної системи, зорієнтованої на комплексне дослідження основних видів руху. Для практичної реалізації розробленого математичного апарату складено алгоритми і програми розрахунку параметрів руху окремих підсистем і лісотранспортної системи загалом. Дослідження здійснювались у рамках наукової теми ДБ 08.15-13-07 “Наукові засади формування системи екоощадних лісотранспортних засобів”.
Екологічні засади лісотранспорту. Вперше запропоновано концептуальну модель лісотранспортного планування на базі ГІС- технологій, яка дає змогу обґрунтувати екологічно безпечні і економічно доцільні способи первинного транспортування деревини, оцінити пропорції транспортного освоєння лісового масиву різними наземними технічними засобами, а також окреслити можливе виникнення, інтенсивність і поширення екологічної небезпеки, пов'язаної із лісозаготівельною діяльністю. Дослідження здійснювались у рамках таких наукових тем:
- ДБ 08.15-24-08 “Розроблення автоматизованої системи моніторингу, оцінювання і проектування лісотранспортних мереж на екологічних засадах”.
- FORZA, 2010 “Розроблення концепції транспортного освоєння лісових ресурсів Нижньобистрівського лісництва ДП “Хустське дослідне лісове господарство” на основі ГІС-технологій”.
- ГД 08.15-13-14 “Дослідження впливу гусеничних та колісних трелювальних тракторів на лісове середовище в умовах Сколівських Бескидів”.
- ГД 08-15-03-18 “Розроблення рекомендацій щодо типу та техніко-експлуатаційних параметрів машин для первинного транспортування деревини з урахуванням впливу на лісове середовище в умовах ДП “Бродівське лісове господарство”.
- Виконано понад 70 проєктів будівництва лісових автодоріг загальною довжиною близько 200 км.
Наукові засади енергетичного підходу у розв’язуванні проблем взаємодії машин із робочим середовищем
Обґрунтовано методологію застосування варіаційних нерівностей щодо ексергії та анергії в дослідженні поведінки системи “машина – робоче середовище”, отримано аналітичні розв’язки низки практично важливих задач взаємодії елементів машин і робочого середовища, розроблено методи визначення експлуатаційних характеристик мобільних машин і механізмів з асиметрично розташованим начіпним обладнанням на податливих територіях з ухилом. Дослідження здійснювались у рамках наукової теми ДБ 08.15-26-10 “Розроблення технології інтегрованого використання різнорідних відновних джерел енергії у лісозаготівлі, транспортуванні та первинній переробці деревини”.
За науковим напрямом “Підвищення ефективності та енергоощадності автоматизовних виробничих систем” отримано такі результати:
- удосконалено математичну модель для визначення допустимого перепаду вологи у деревині з нерівномірно розподіленими полями вологи та на основі результатів її практичної реалізації запропоновано новий спосіб контролю небезпечних напружень у висушуваних пиломатеріалах;
- запропоновано рекомендації щодо раціонального компонування і параметрів обладнання автоматизованих виробничих систем механічного оброблення брускових заготовок, зокрема, ліній для оптимізаційного поперечного розкроювання;
- впроваджено нечітку експертну систему для імітаційного моделювання процесу розкрою пиломатеріалів на заготовки;
- розроблено спеціалізоване програмне забезпечення “Sawmill Sawing” для імітаційного моделювання процесу поперечного розкрою пиломатеріалів на бездефектні ділянки.
У рамках досліджень обернених задач для слабко нелінійних еволюційних рівнянь отримано достатні умови розв’язності оберненої коефіцієнтної задачі з інтегральними умовами перевизначення для слабко нелінійного рівняння типу Ейдельмана з невідомим коефіцієнтом при розв’язку відповідної мішаної задачі.
Для одномірної моделі обчислено параметри радіаційної чутливості кристалів SrCl2-Tl+. Досліджено залежність граничної концентрації центрів забарвлення від концентрації домішки талію в повторно опромінених кристалах.
Розглянуто метод визначення термопроникності контакту пари тертя. Детально досліджено метод визначення термопроникності контакту пари тертя, при якому пропонується математично моделювати режими тертя, зношування та теплоутворення за допомогою розгляду так званого умовного «третього тіла» – тонких приповерхневих і проміжкових шарів контактуючих тіл, фізико-механічні властивості яких відрізняються від властивостей тіл контактної пари, та мікрогеометрією поверхонь тіл у контактній зоні.
Навчально-науковий інститут інженерної механіки та комп’ютерно-інтегрованих технологій (ННІ ІМАКІТ) було створено у 2014 році на базі лісомеханічного факультету (ЛМФ), що утворився унаслідок об’єднання лісоінженерного та механічного факультетів у 1988 році.
Лісоінженерний факультет розпочав підготовку фахівців із лісозаготівлі у 1945 році і мав назву “Факультет механізації лісорозробок і лісотранспорту”.
Перші випускники – фахівці зі спеціальностей: механізація лісорозробок; лісотранспорт; лісоексплуатація.
У 1946 році його було перейменовано на лісоінженерний факультет, де до 1988 року готувались інженери-технологи з лісозаготівлі.
Механічний факультет було створено у 1945 році на базі факультету механічної обробки деревини. У 1965 році було організовано факультет механізації та автоматизації виробничих процесів, який здійснював підготовку фахівців до 1974 року. Після чергової реорганізації на базі факультету механізації та автоматизації виробничих процесів було створено механічний факультет, який функціонував до 1988 року.
За період з 1949 року ННІ ІМАКІТ випустив понад 14000 фахівців з лісозаготівлі, устатковання лісового комплексу та автоматизованого керування технологічними процесами.
ВІДОМІ ВИПУСКНИКИ:
Випускниками факультету є: постійний представник України в Раді Європи, два посли України, два віцепрем’єр міністри України, два міністри економіки України, один міністр, заступники міністра лісової та дереообробної промисловості України та Молдови, заступник голови Державного комітету лісового господарства України, 21 доктор наук, професорів і 112 кандидатів наук, доценти. Зокрема:
Адамовський Микола Григорович – перший проректор НЛТУ України, кандидат технічних наук, професор, перший декан ЛМФ, завідувач кафедри лісопромислового виробництва та лісових доріг НЛТУ України, заслужений працівник освіти України;
Герц Іван Іванович – віцепрем'єр міністр України, міністр економіки України, посол України;
Грунянський Іван Іванович – Міністр лісової та деревообробної промисловості Української РСР;
Дурдинець Петро Петрович – кандидат економічних наук, заступник міністра лісової та деревообробної промисловості УРСР;
Калуцький Іван Федорович – доктор сільськогосподарських наук, генеральний директор об’єднання “Прикарпатліс”;
Шпек Роман Васильович – віцепрем'єр міністр України, міністр економіки, голова Постійного Представництва України при Європейському Союзі, віце президент “Альфа-Банку”;
Коржов Володимир Леонідович – кандидат технічних наук, старший науковий співробітник заступник директора, УкрНДІгірліс;
Пристая Олексій Дмитрович – кандидат технічних наук, доцент, заступник голови Державного комітету лісового господарства України, заслужений будівельник України;
Брух Роман – професор Державного університету Нью-Джерсі Rutgers (США).