- Деталі
- Категорія: Новини
Новий імпульс розвитку співпраці Національного лісотехнічного університету України з Технічним університетом міста Зволена
Делегація НЛТУ України, очолювана ректором університету, член-кореспондентом НАН України, доктором економічних наук, професором Володимиром Загорським у період з 18 по 21 грудня 2024 року перебувала з візитом в рамках академічної мобільності за програмою Еразмус+ в Технічному університеті міста Зволена (Словацька Республіка). До складу університетської делегації ввійшли: проректор з науково-педагогічної виховної роботи та міжнародних зв’язків, кандитат технічних наук, доцент Микола Борис; директор Страдчівського навчально-виробничого лісокомбінату, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Олег Данчук.
Відповідно до програми перебування відбулося:
- зустрічі делегації з керівництвом Технічного університету міста Зволена (TUZVO) для обговорення напрямів розширення та поглиблення співпраці між університетами;
- обговорення та аналіз результатів співпраці за 2024 рік в організації академічної мобільності викладачів та студентів за програмою Еразмус+ (КА 1);
- формування пропозицій для розроблення та подання спільних проєктних заявок за програмою Еразмус+;
- обговорення пропозицій для подання спільної проєктної заявки за програмою Еразмус+ щодо розроблення міжнародної освітньої програми подвійних дипломів;
- зустрічі з деканами факультетів та провідними науково-педагогічними працівниками TUZVO для обговорення подальшої співпраці;
- ознайомлення з матеріально-технічною та науково-дослідною базою TUZVO;
- вивчення досвіду Технічного університету міста Зволена з організації освітнього процесу, діяльності управлінських структур та інших структурних підрозділів, а також міжнародної діяльності.
В рамках перебування відбулася зустріч ректора Національного лісотехнічного університету України, професора Володимира ЗАГОРСЬКОГО з ректором Технічного університету міста Зволена, професором Рудольфом КРОПІЛОМ (Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf KROPIL, PhD)*.
Під час робочої зустрічі ректор Технічного університету міста Зволена, професор Рудольф Кропіл розповів про історію створення, становлення, сучасний стан та перспективи розвитку Технічного університету міста Зволена, зазначивши, що університет належить до найстаріших університетів у Словаччині, заснований у 1770 році як Гірнича академія у Банській Щавниці, де вивчали лісівничі дисципліни. Тут у 1807 році була створена ліснича (лісогосподарча) кафедра, де на університетському рівні почали вивчати лісівництво у Словаччині. Пізніше, це був єдиний університет подібного типу на всю Австро-Угорщину. Однак, у 1919 році цей освітній заклад було закрито. У часи другої світової війни лісівництво вивчалося у Cловацькому технічному університеті в Братиславі (STU), а з 1946 року – в Університеті аграрної та лісничої інженерії в місті Кошице. Після закриття цього університету було утворено Технічний університет у місті Зволені, до якого перейшли лісничий та деревообробний факультет. Університет одним із перших відчув приближення екологічної катастрофи, тому в 1991 році було засновано факультет екології. Цей факультет пізніше перемістився зі Зволена до вже згаданої Банської Щавниці, яка якраз увійшла усім своїм складом до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, тому факультет було перенесено для облагородження та реабілітації цього історичного містечка. В 2006 році факультет був повернутий до Зволена. В 1996 році виник новий факультет під назвою “Факультет техніки навколишнього середовища та виробничої техніки”. Цьому посприяла інтеграція словацьких університетів до Євросоюзу та снага університету бути корисним на міжнародному ринку. На факультеті вчили, як робити виробничу техніку та технології максимально прийнятними для навколишнього середовища, або навіть екологічними. Пізніше, цей факультет став називатися Факультетом техніки.
Сьогодні у структурі Технічного університету міста Зволена функціонують чотири факультети: деревообробки; екології та охорони навколишнього середовища; лісовий факультет; факультет техніки. Професор Рудольф Кропіл відзначив хорошу динаміку співпраці наших університетів та висловив конкретні пропозиції щодо її розширення та поглиблення.
Ректор НЛТУ України, професор Володимир ЗАГОРСЬКИЙ подякував ректорові Технічного університету міста Зволена, професору Рудольфу Кропілу за відрядження делегації проректорів на святкування 150-річчя НЛТУ України, що стало проявом міжнародної підтримки нашого університету в цей складний для України час.
Словацькою стороною із зацікавленням була сприйнята пропозиція ректора НЛТУ України Володимира Загорського, якого у жовтні 2024 року було обрано президентом Європейської ради лісівників. Також словацькі колеги зацікавилися успіхами НЛТУ України в Міжнародному рейтингу університетів UI GreenMetric World University Rankings, який визначається за оцінкою показників сталого розвитку освітнього закладу. Володимир Загорський повідомив, що у 15-му випуску цього рейтингу підведено підсумки цього рейтингу за 2024 рік. В ньому уже восьмий рік поспіль НЛТУ України займає першу позицію серед 25 українських університетів та 210 (у 2023 році – 179) – серед 1477 (1183) закладів з 95 (84) країн світу. Ректор НЛТУ України Володимир Загорський запропонував своєму колезі методичну та практичну допомогу з реалізації процесу входження Технічного університету міста Зволена до рейтингу UI GreenMetric World University Rankings. Станом на сьогодні в ньому фігурують лише чотири університети Словаччини. Актуальним для цього рейтингу є досвід словацьких колег щодо збереження довкілля шляхом сортування відходів в університеті. Реалізація повного сортування відходів в університеті міста Зволена була здійснена завдяки грантовому проекту Європейського Союзу.
Під час зустрічі ректорів обговорювалися також інші важливі питання, що стосуються особливостей організації освітнього процесу в університетах, діяльності управлінських структур та інших структурних підрозділів, а також міжнародної діяльності. На завершення учасники зустрічі мали екскурсію адміністративно-лабораторним корпусом. У стінах університету панує творча та ділова атмосфера. Університет розвивається і осучаснюється, однак повсюдно відчувається дух вищого освітнього закладу з давніми історичними традиціями.
Учасники делегації зустрілися у міжнародному офісі з проректором з міжнародних зв’язків Ярославом Шалкою, проректором з науково-дослідної роботи Йозефом Крілеком та інституційним координатором програм Еразмус+ Технічного університету міста Зволена Ленкою Марцінековою.
Під час зустрічі було конкретизовано заходи, пов’язані з реалізацією існуючих і майбутніх академічних мобільностей, визначено проблеми, шляхи їх вирішення, окреслено потоки мобільностей та зміст заявки на проект мобільності (КА 171) за конкурсом програми Еразмус+ на 2025 рік.
Під час зустрічі проректори Технічного університету міста Зволена Ярослав Шалка та Йозеф Крілек розповіли, що студенти Технічного університету в Зволені отримують насичену практику, яка їх дуже добре готує до майбутньої роботи. З урахуванням унікальної спеціалізації у сфері лісового господарства та екології, випускники університету є затребуваними спеціалістами на підприємствах та в установах Словаччини. Також на це вказує на динамічний розвиток гірничої та лісогосподарської галузей у Словаччині, а також наданню особливого значення системам екологічної стійкості та охороні навколишнього середовища.Працевлаштування за обраною спеціальністю відбувається ще під час навчання або після закінчення бакалаврату чи магістратури шляхом співбесіди з роботодавцями безпосеред ньо в університеті, або в індивідуальному порядку.
Делегація університету зустрілася з деканом факультету техніки, доцентом Павелом Беньом, під час якої декан ознайомив членів делегації зі структурою факультету, особливостями підготовки фахівців на факультеті та їх працевлаштування. Обговорено шляхи активізації подальшої співпраці між факультетом і нашим університетом.
Павел Беньо розповів, що факультет техніки забезпечує надання здобувачам технічної освіти та готує фахівців з університетською освітою бакалавра, магістра і доктора наук у галузі створення екологічно безпечних технологій і машин та обладнання – менеджерів та техніків із захисту навколишнього середовища від негативного впливу виробничих технологічних процесів з акцентом на лісову та мобільну техніку, деревообробні машини та обладнання, управління машинами та обладнанням, спеціалістів з промислового проектування та менеджменту з фокусом на інженерію безпеки та сферу технічної безпеки виробничої діяльності. У своїй розмові доцент Павел Беньо торкнувся історії створення та розвитку факультету, якому в 2022 році минуло 25 років.
Учасники делегації НЛТУ України зустрілася з деканом факультету деревообробки, доцентом Яном Седлячіком, під час якої декан ознайомив українських колег зі структурою факультету та особливостями підготовки фахівців на факультеті.
Ян Седлячік розповів, що факультет деревообробки є найчисельнішим факультетом в університеті. Факультет забезпечує підготовку фахівців за освітніми ступенями бакалавра, магістра і доктора філософії у галузі деревообробки, дизайну меблів та інтер’єрів тощо. Під час розмови обговорено шляхи активізації подальшої співпраці між факультетом і нашим університетом.
Делегація університету мала змогу ознайомитися з діяльністю кафедри дизайну. Відвідини кафедри супроводжував професор Рене Бадура, під час якої ознайомив українських колег зі структурою факультету та особливостями підготовки фахівців на факультеті. Представники НЛТУ України ознайомилася з актуальною структурою кафедри, організацією освітнього процесу студентів-дизайнерів та роботою викладачів кафедри над удосконаленням наявних та розробленням нових освітніх програм. Важливим був досвід словацьких колег з питань науково-методичного та організаційного забезпечення навчального процесу.
Були обговорені питання подальшої співпраці між науково-педагогічними працівниками кафедр дизайну наших університетів з питань організації виконання спільних науково-дослідних робіт, написання спільних наукових публікацій, а також формування нових проектних заявок. Для учасників делегації було організовано низку екскурсій та відвідин структурних підрозділів університету, зокрема, лабораторій, у яких проводяться практичні заняття та дослідження процесів деревообробки. У лабораторії пиляння деревини та деревообробного обладнання члени делегації ознайомилися з технологією доставки деревини до лабораторії, існуючим технологічним обладнанням для оброблення деревини, виготовлення столярних виробів та нанесення покриттів. В цих лабораторіях проводяться практичні заняття та дослідження процесів деревообробки.
Для учасників делегації було організовано екскурсію в науково-дослідну лабораторію 3-D програмування, у якій була змога спостерігати за роботою 3-D принтерів, ознайомитися з особливостями розроблення програм для забезпечення їх роботи.
Під час перебування у Словаччині для учасників делегації було організовано екскурсію до унікального гірського містечка Банська Щавніца, звідкіля беруться корені університету Технічного університету в Зволені. Як уже було зазначено, тут було засновано Гірничу академію, у якій з 1770 (1762) року почали вивчатися лісничі дисципліни. В 1807 році була створена ліснича (лісогосподарча) кафедра, а з неї – перше самостійне університетське вивчення лісництва у Словаччині. Пізніше, це був єдиний університет подібного типу на всю Австро-Угорщину. Щоправда, в 1919 році освітній заклад було закрито.
Лісівниче мистецтво у часи другої світової війни вивчалося у Cловацькому технічному університеті в Братиславі (STU), а також з 1946 року в Університеті аграрної та лісничої інженерії в м. Кошице. Внаслідок занепаду останнього і виник Технічний університет у Зволені. Залишки освітньо-наукової спадщини у даній сфері складали лісничий факультет та факультет деревообробки.
Делегація університету відвідала середню спеціалізовану профільну лісогосподарську школу, де готуються майбутні студенти університету за лісогосподарським спрямуванням. Також оглянуто Ботанічний сад цієї школи.
Делегація університету побувала з екскурсією в унікальному князівському замку (особняку) (Kaštieľ sv. Antola). Замок-музей Святого Антонія – помістя венгерських князів Кохарі, який знаходиться в однойменному селі Св. Антона, в самому центрі Штявницьких гір, на кордоні між Ситнянським нагір'ям (захід) і Скалкою (схід) і належить до району Банська Штявніца. в регіоні Банська Бистриця в центральній Словаччині. До 1996 року село мало назву Антоль. Перша письмова згадка про село датується 1266 роком, а назва поселення походить від патронату давнішої церкви на честь св. Антону Пустовнику.
Музей розташований у вражаючому особняку в стилі барокко-класицизм, оточеному красивим англійським парком. Особняк був побудований на місці середньовічного укріпленого замку XV століття і зазнав кілька реконструкцій протягом своєї історії. З 1985 року садиба в Святому Антоні оголошена національною культурною пам’яткою і разом із прилеглим парком відкрита для відвідування.
Музей у Санкт-Антоні є загальнонаціональним мисливським музеєм і має багато зарубіжних заходів. Здійснює професійно-методичну діяльність, обробляє, надає та використовує матеріальні документи щодо комплексної документації розвитку та сьогодення мисливства в Словаччині та історії родин Кохарів та Кобургів. У галузі мисливства, дослідження історії родин Кохарів і Кобургів він співпрацює з професійними установами в Словаччині та за кордоном. Всі знання використовуються в розвитку культурно-просвітницької діяльності.
Реставровані приміщення замку
На окремих предметах переважає фігурне оздоблення з античними мотивами та багатою орнаментацією. Цей рідкісний бароковий набір був завершений у 1719 році Йоганном Манном з Аугсбурга. Уже на момент створення даний вид меблів мав дуже високу цінність і є справді твором вищої категорії.
Бароковий стіл
Поверхня столу
На склепінні чудові сцени зі Старого та Нового Заповіту, алегорія Церкви, хор ангелів-музикантів, фігури отців церкви та чотирьох євангелістів з атрибутами. У нижній частині на бічних стінах гризайлеві картини св. Антона Падовського та св. Франтішек Ксаверський. Каплиця присвячена Успінню Діви Марії.
Каплиця Успіння Діви Марії
Фреска св. Євангеліст Матвій
Делегація університету відвідала музей лісового господарства та деревообробки (Lesnícko-drevárskeho múzea), де ознайомилася з унікальними фактами та історією зародження лісового господарства та деревообробки в Словацькій Республіці, а також в околицях міста Зволена.
Делегація мала можливість познайомитися з окремими визначними місцями міста Зволен – привітного словацького міста із елементами середньовічної архітектури, а також передріздвяними традиціями наших колег.
На центральній площі міста Зволена перед Різдвом
Результати стажування:
1. Проведено зустрічі ректорів Національного лісотехнічного університету України та Технічного університету міста Зволена, де на найвищому рівні обговорено аспекти співпраці між університетами, вироблено пріоритети спільної діяльності та шляхи їх досягнення.
2. Обговорено результати співпраці за 2024 рік в організації академічної мобільності за програмою Еразмус+ (КА1) з проректорами та фахівцями Технічного університету міста Зволена, які займаються її плануванням і організацією. Погоджено надання академічних мобільностей для студентів та викладачів НЛТУ України.
3. Проведено обговорення подальших спільних завдань з розроблення і подання проектних заявок за програмою Еразмус+.
4. Обговорено пропозиції для подання спільної проєктної заявки за програмою Еразмус+ щодо розроблення міжнародної освітньої програми подвійних дипломів.
5. За результатами стажування готується спільна заявка на проєкт мобільності Еразмус+ (КА 171) за конкурсом програми 2025 року.
6. Проведено зустрічі з деканами факультетів та провідними науково-педагогічними працівниками TUZVO та обговорено напрями подальшої співпраці.
7. Делегація ознайомилася з матеріально-технічною та науково-дослідною базою Технічного університету міста Зволена, а також вивчила досвід словацьких колег з організації освітнього процесу та міжнародної діяльності, роботою управлінських структур та інших структурних підрозділів університету.
* Довідка:
Рудольф Кропіл є віце-президентом Словацької конференції ректорів. Він є членом Ради солідарності та розвитку Словацької Республіки, членом Урядової ради Словацької Республіки з питань науки, технологій та інновацій та членом Урядової ради з Порядку денного сталого розвитку до 2030 року. Є представником Словацької конференції ректорів у Комітеті Європейської асоціації університетів. У 2015 році Рада Європейського Союзу призначила його членом Європейського економічного та соціального комітету. З 1 січня 2020 року він є головою Економічно-соціального комітету Словацької Республіки. 13 березня 2023 року його призначили членом Моніторингового комітету Програми Словаччини на 2021-2027 роки для цілі 1 (Більш конкурентоспроможна та розумна Європа) Політики згуртованості ЄС.
Проф. Рудольф КРОПІЛ є випускником Університету лісового господарства та деревини, нинішнього Технічного університету в Зволені (закінчив у 1987 році). Вчене звання кандидата наук за спеціальністю «Сільськогосподарська та лісова фітопатологія та захист рослин» отримав у 1994 р. У 2002 р. на підставі захисту кандидатської дисертації за спеціальністю «Прикладна зоологія» здобуто науково-педагогічне звання доцента. У 2005 році Президент Словацької Республіки призначив його професором університету в галузі прикладної зоології.
З 1987 по 1989 рік працював в адміністрації Національного парку Низькі Татри в Банській Бистриці. З 1989 року працює в Технічному університеті в Зволені, де й досі працює викладачем університету та науковцем. В рамках педагогічної діяльності веде еколого-зоологічні предмети. У наукових дослідженнях спеціалізується на вирішенні питань сталого розвитку, прикладної зоології та лісової екології у зв’язку з іншими економічними, лісівничими, екологічними та екологічними дисциплінами. Був керівником кількох проектів і як національний координатор вів десять міжнародних проектів. Є автором та співавтором понад 100 наукових і фахових праць, на які написав понад 500 рецензій.
Професор Рудольф КРОПІЛ пройшов кілька закордонних стажувань, навчання та лекцій. У 1985 році в Науково-дослідному інституті лісового господарства в Ганноверш-Мюндені (Німеччина), в 1992-1993 роках в Бернському університеті (Швейцарія), в 1996 році в Копенгагенському університеті (Данія) і в 2001 році в Оксфордському університеті (Великобританія). Також тривалий час читав лекції в Університеті сільського господарства у Відні (Австрія). Він проходив короткотермінові перебування в університетах та науково-дослідних установах США, Канади, Японії, Австралії та більшості країн Європейського Союзу. З 2003 по 2006 рік він був делегатом у програмному комітеті 6-ї Рамкової програми Європейської комісії в Брюсселі. Працював у дорадчій раді міністра навколишнього середовища Словацької Республіки. Він був членом доменного комітету програми COST в Європейському Союзі та координатором дослідницької групи охорони дикої природи та менеджменту в Міжнародному союзі дослідницьких організацій лісового господарства – IUFRO. На Всесвітньому конгресі Міжнародного союзу дослідницьких організацій лісового господарства (IUFRO) у Куала-Лумпурі, Малайзія у 2000 році, проф. Рудольф КРОПІЛ отримав докторську нагороду та золоту медаль за вагомий науковий внесок у дослідженнях у сферах моніторингу IUFRO.
У 2001-2007 рр. виконував обов’язки заступника декана з наукової роботи, а з 1 листопада 2007 р. по 17 лютого 2012 р. – декана лісогосподарського факультету. З 18 лютого 2012 року він був призначений Президентом Словацької Республіки на посаду ректора Технічного університету в Зволені на перший чотирирічний термін; з 18 лютого 2016 року на другий чотирирічний термін. З 18 лютого 2020 року Президент Словацької Республіки знову призначив його на посаду ректора Технічного університету в Зволені на третій чотирирічний термін. 18 лютого 2024 року Президент Словацької Республіки призначив проф. Рудольфа КРОПІЛА ректором Технічного університету в Зволені на четвертий термін.
З 2012 року він є головою вченої ради Технічного університету в Зволені та членом вчених рад 9 університетів і наукових представництв Словаччини та Чехії. З 1999 р. дотепер був головою та членом кількох редакційних колегій міжнародних та словацьких наукових та фахових журналів. На 67-й сесії Конференції ректорів Словаччини 30 травня 2014 р. його було обрано її президентом на дворічний термін з 5 червня 2014 р. На 76-й сесії Конференції ректорів Словаччини 30 травня 2016 р., його було обрано президентом на другий дворічний термін із 5 червня 2016 р. На третій дворічний термін з 22 серпня 2019 року професор Рудольф КРОПІЛ був обраний президентом Конференції ректорів Словаччини на її 89-й сесії, яка відбулася 6 червня 2019 року в Братиславі. На четвертий дворічний термін з 22 серпня 2021 року професор Рудольф КРОПІЛ був обраний президентом Словацької конференції ректорів на її 101-й сесії, яка відбулася 25 червня 2021 року в Зволені. З 23 серпня 2023 року професора Рудольфа КРОПІЛА обрано віце-президентом Конференції ректорів Словаччини на дворічний термін.