Кафедра технологій деревинних композиційних матеріалів, целюлози та паперу
В. о. завідувача кафедри, д.т.н., професор Козак Руслан Олегович |
|
м.Львів, вул. Залізняка, 11 |
|
|
|
(032)-238-44-99 |
|
В.о. завідувача кафедри
доктор технічних наук, професор
Козак Руслан Олегович
МІСІЯ
Підготовка фахівців з хімічних технологій переробки деревини шляхом надання їм якісної теоретичної та практичної освіти, формування у випускників необхідних знань, навичок, умінь і компетентностей, для розв’язування складних спеціалізованих задач та практичних проблем, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов.
ПЕРЕВАГИ
1. Широкий профіль підготовки в галузі деревопереробки з виробництва деревинних композиційних матеріалів і модифікованої деревини та суміжних галузях, що забезпечує високу кваліфікацію, значний вибір місць працевлаштування та достойну оплату праці.
2. Професійно-орієнтовані предмети, в яких розглядаються сучасні технології та наукові підходи до організації: виробництв клеєних матеріалів, деревинних композиційних матеріалів (виробництво лущеного та струганого шпону, фанери, стружкових та волокнистих плит, деревинношаруватих пластиків тощо); модифікування деревини і деревинних матеріалів; опорядження деревинних матеріалів; виробництва деревинної маси, комплексної хімічної переробки деревини, целюлозно-паперового виробництва.
3. Проходження практики здійснюється на базі передових підприємств, що дозволяє студентам вирішувати виробничо-технологічні, проектні, конструкторські і дослідницькі завдання.
4. Рівень підготовки відповідає європейському, базується на сучасній лабораторно-дослідницькій базі та високій кваліфікації викладачів (кілька років поспіль професор Павло БЕХТА кафедри технологій деревинних композиційних матеріалів, целюлози і паперу Національного лісотехнічного університету України, увійшов до списку найкращих науковців світу за цитованістю своїх публікацій).
5. Кадрове забезпечення – це 100% науково-педагогічних працівників, залучених до викладання дисциплін освітніх програм, мають наукові ступені та вчені звання, є визнаними професіоналами з досвідом роботи за фахом, з них 25% мають наукові ступені доктора наук та вчені звання професора..
6. У складі кафедри 3 навчальні лабораторії у яких є ряд обладнання для вивчення процесів і апаратів хімічних технологій, виготовлення і випробування шаруватих деревинних матеріалів (фанери, пластиків тощо), матеріалів на основі стружки та волокна (стружкових плит, волокнистих плит тощо), приготування клеїв, модифікування деревини, випробування полімерів тощо.
7. Програми академічної мобільності. За угодами Erasmus+ наші студенти навчаються в Словаччині, Німеччині, Румунії, Польщі тощо.
ПРІОРИТЕТИ
1 Якісна освіта. Підготовка висококваліфікованих і креативних спеціалістів здатних розв’язувати складні задачі й проблеми хімічних технологій та інженерії та впровадження інноваційних технологій у професійну діяльність.
2 Наукова діяльність. На основі теоретичних і експериментальних досліджень удосконалення існуючих і розроблення новітніх технологій виготовлення деревинних композиційних матеріалів та модифікування деревини.
3 Міжнародна співпраця. Викладачі кафедри щорічно проходять стажування у закордонних університетах та організаціях з метою обміну досвідом та створення спільних наукових та освітніх проєктів.
4 Співробітництво з бізнесом, промисловістю. Кафедра постійно залучає до навчального процесу професіоналів-практиків, експертів галузі та представників роботодавців, що дозволяє викладачам і майбутніх фахівцям володіти інформацією про сучасні потреби світового ринку.
ІСТОРІЯ
Витоки кафедри технології деревинних композиційних матеріалів, целюлози та паперу беруть свій початок від створеної на факультеті механічної технології деревини кафедри столярно-механічних та фанерних виробництв (1947-1953 роки). У період з 1953 до 1975 року дисципліни, пов’язані з деревинними композиційними матеріалами, вивчались на кафедрі проектування деревообробних виробництв (1953-1970 роки), перейменованої з 1970 року на технології виробів з деревини. У 1975 році була створена кафедра гідротермічної обробки деревини і клеєних матеріалів, яка в 1986 році, як структурний підрозділ, була ліквідована, а в 1994 році створена знову, на якій вже окремо функціонували секції гідротермічної обробки деревини і технології клеєних матеріалів.
1 червня 1999 року, у зв’язку з відкриттям на факультеті технології деревообробки спеціальності “Хімічна технологія переробки деревини та рослинної сировини” та першим випуском у 1999 році спеціалістів за спеціальністю “Хіміко-механічна технологія деревини і деревинних матеріалів” на базі циклів технології клеєних матеріалів кафедри гідротермічної обробки деревини і клеєних матеріалів та охорони праці кафедри технології лісопильно-деревообробних виробництв, утворена випускова кафедра “Хімічної технології переробки деревини і безпеки життєдіяльності”. 1 липня 2001 року реорганізацією кафедри були створені дві окремі кафедри: хімічної технології переробки деревини та безпеки життєдіяльності.
29 січня 2010 року кафедра отримала назву “Технології деревинних композиційних матеріалів, целюлози та паперу”, яка стала повністю відображати як навчальні, так і наукові напрямки діяльності випускової кафедри. Це єдина кафедра в Україні, яка здійснює підготовку фахівців за спеціалізацією “Технологія деревинних плит і пластиків”.
Це єдина кафедра в Україні, яка здійснює підготовку фахівців з технологій деревинних плит і пластиків.
Від початку утворення і до вересня 2024 року кафедру очолював доктор технічних наук, професор П.А. Бехта.
У різні роки на кафедрі працювали: зав. лаб. Р.І. Орищин (1999-2001), ст. лаб. І.І. Колодко (1999-2001), асист. М.М. Ковальчук (2001-2002), доц. Дуда Я.В. (1999-2004), ст. лаб. Н.Р. Панас (2003-2004), ст. викл. Г.Є. Михайлівська (1999-2007), асист. О.М. Кузьмин (2006-2007), майст. виробн. навч. В.К. Кузьма (1999-2007), проф. Панов В.В. (1999-2009), доц. Крамар В.Д. (1999-2009), доц. С.О. Манзій (1999-2011), зав. лаб. М.С. Цап’як (2003-2016), асист. І.Р. Шепелюк (2003-2018), інж. Л.М. Лучко (2006-2017), ст. лаб. О.В. Назар (2010-2018), ст. лаб. О.Є. Серган (2009-2010), ст.лаб. Л.Р. Байзова (2017-2017), доц. О.О. Шепелюк (1999-2018), ст. викл. Р.Й. Салдан (2006-2018), ст. викл. П.В. Лютий (2009-2018), асист. Д.В. Тимик (2007-2023), пров. інж. В.Є. Мудрик (2016-2023), асист. І.І. Салабай (2004-2024).
На даний час навчально-виховний процес на кафедрі ТДКМ забезпечують 7 висококваліфікованих викладачів, з них 2 професори, доктори технічних наук і 5 доцентів, кандидатів технічних наук.
![]() |
Колектив кафедри технологій деревинних композиційних матеріалів, целюлози та паперу |
- Хімічні технології переробки деревини за спеціальністю G1 – Хімічні технології та інженерія першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.
- Хімічні технології переробки деревини за спеціальністю G1 – Хімічні технології та інженерія другого (магістерського) рівня вищої освіти.
- Технології деревинних композиційних матеріалів і модифікування деревини за спеціальністю G1 – Хімічні технології та інженерія другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Випускники-бакалаври – фахівці з технологій та проектування технологічних процесів лущеного та струганого шпону, фанери, пластиків, плитних матеріалів, модифікованої деревини, целюлози, паперу та картону, лісохімічних виробництв.
Випускники-магістри – науковці першого наукового ступеня – фахівці організаційно-управлінської, господарської, інвестиційної та науково-дослідної діяльності в галузі хімічних технологій переробки деревини.
Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують викладання навчальних дисциплін циклу професійної підготовки, що передбачено освітньо-професійними програмами.
Усі навчальні дисципліни викладаються на високому науково-методичному рівні зі залученням до лекційних занять іноземних лекторів, а також стейкхолдерів, що дозволяє використовувати сучасні знання та новітні результати досліджень.
Наукова робота кафедри Технологій деревинних композиційних матеріалів, целюлози та паперу спрямована на:
- створення нових деревинних композитних матеріалів та розроблення технологій їх виготовлення;
- удосконалення технологій виготовлення деревинних композитів;
- модифікування деревини та деревинних матеріалів;
- розроблення і модифікування клейових композицій для деревинних композитів.
СТВОРЕННЯ НОВИХ ДЕРЕВИННИХ КОМПОЗИТНИХ МАТЕРІАЛІВ ТА РОЗРОБЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ЇХ ВИГОТОВЛЕННЯ
- Створення композитних матеріалів плоского пресування на основі деревини та вторинних термопластів і розроблення технології їх виготовлення
В Україні щорічно утворюється близько 12,7 млн. тонн полімерних відходів і не задіяні близько 4,6-5,2 млн. м3 деревинної технологічної сировини, яка може перероблятися шляхом виготовлення деревинних композитних матеріалів. На основі теоретичних і експериментальних досліджень отримано композиційний плитний матеріал з деревинних відходів і термопластичних полімерів методом плоского пресування. Розроблено рецептури та режимні параметри його виготовлення. На основі напрацювань Лютим П.В. захищена кандидатська дисертаційна робота на тему: «Закономірності впливу технологічних параметрів на властивості композиційних матеріалів із деревинних відходів і термопластичних полімерів».
- Розроблення технології виготовлення стружкових плит на основі соломи
Нестача деревинних ресурсів заставляє виробників деревинних плит шукати і залучати альтернативну сировину. В Україні є значні запаси злакової соломи й саме вона може вважатися найперспективнішою сировиною для виробництва плит. На кафедрі розроблено способи і технологічні основи виробництва деревинно-солом’яних плит. Отримано деревинно-солом’яні плити за технологією виробництва стружкових плит. Салабаєм Р.Г. захищена кандидатська дисертаційна робота на тему: «Закономірності впливу технологічних параметрів на властивості деревинно-солом’яних плит». Козаком Р.О. захищена докторська дисертаційна робота на тему «Науково-технічні основи виготовлення деревинно-солом'яних плит»
- Розроблення технології виготовлення фанери на основі термопластичних полімерів
Використання плівкових клеїв спрощує технологію виробництва фанери. Однак, плівки на основі термореактивних клеїв дорогі. Запропоновано використання термопластичних полімерних плівок на основі поліетилену високого тиску як клею у виробництві фанери. Експериментально підібрано товщину ПЕВТ плівки для склеювання шпону. Розроблено технологічний процес підготовки пакета шпону до склеювання. Визначено технологічні параметри пресування фанери на основі ПЕВТ плівок.
- Створення композитних матеріалів на основі відходів виробництва паперу та волокнистих плит
Використання мелеси і скопу дозволяє утилізувати численні відходи у виробництві волокнистих плит і целюлозно-паперового виробництва. Запропоновано використовувати мелесу як наповнювач до карбамідоформальдегідної смоли у виробництві фанери, а скоп у виробництві скопбетону.
УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕРЕВИННИХ КОМПОЗИТІВ
- Удосконалення технології виготовлення стружкових плит
Без знань про структуротворення стружкових плит неможлива науково обґрунтована побудова технології і пошук шляхів інтенсифікації процесу, розробка надійних методів розрахунку для проектування нового і експлуатації існуючого обладнання. На основі теоретичних і експериментальних досліджень описано структурні параметри стружкових плит, запропоновано математичні моделі визначення механічних показників цих плит, розраховано оптимальні значення режимних параметрів їх виготовлення. За результатами роботи Козаком Р.О. захищена кандидатська дисертаційна робота «Прогнозування міцності та обґрунтування оптимальних параметрів процесу пресування деревинностружкових плит» та Бехтою П.А. докторська дисертаційна робота «Науково-технічні основи виготовлення стружкових плит з заданою структурою та властивостями».
- Удосконалення технології виготовлення волокнистих плит
Розкрій волокнистих плит дисковими пилками є енергомістким, з втратами матеріалу й зниженням якості поверхні крайок. Запропоновано розкрій волокнистих плит здійснювати дисковими ножами. Обґрунтовано геометричні параметри дискових ножів, визначено режимні параметри такого розкроювання. На основі досліджень Копанським М.М. захищено кандидатську дисертаційну роботу «Обґрунтування режимів розкроювання волокнистих плит дисковими ножами».
- Удосконалення технології виготовлення фанери
Властивості лущеного шпону з різних порід деревини суттєво різняться. Використання вільхового шпону для виробництва фанери вимагає коректування режимів у технологічному процесі її виготовлення. На основі теоретичних і експериментальних досліджень визначені режимні параметри пресування фанери з можливістю комбінування в пакеті вільхового і березового шпону.
Використання фанери без вогнезахисного оброблення обмежується протипожежними нормами будівельного проектування. Виготовлення ж вогнетривкої фанери за технологією вогнезахисту деревини є малоефективним. Кафедрою запропоновано композицію антипірену, режими просочування лущеного шпону та пресування фанери, які дали змогу перевести фанеру з групи матеріалів підвищеної горючості у групу матеріалів важкозаймистих. Дослідження висвітлені в кандидатській дисертаційній роботі О.І. Бринь «Підвищення вогнестійкості виробів із шпону»
МОДИФІКУВАННЯ ДЕРЕВИНИ І ДЕРЕВИННИХ МАТЕРІАЛІВ
- Модифікування поверхні шпону з метою покращення властивостей фанери
Механічна дія на шпон перед нанесенням на нього клею змінює властивості його поверхні. Запропоновано принципово новий спосіб механічного активування поверхні лущеного шпону методом прокатування перед нанесенням на нього клею. Розроблено режими прокатування шпону та склеювання фанери з нього. Запропоновано конструкції верстатів для нанесення клею на шпон, в яких передбачено його прокатування. На основі проведених досліджень з механічного модифікування шпону Шепелюком О.О. захищена кандидатська робота на тему: «Закономірності впливу прокатування шпону на фізико-механічні властивості фанери»
В процесі сушіння шпону та в період до нанесення на нього клею на поверхні шпону утворюється інактивований шар з екстрактивних речовин, пилу й різного роду забруднень, що перешкоджає утворенню якісного адгезійного контакту між деревиною та клеєм і який може бути усунутий хімічним модифікуванням поверхні шпону. Встановлено вплив різного класу модифікувальних речовин на властивості поверхні шпону й виготовленої з модифікованого шпону фанери. Визначено витрати і концентрації модифікувальних речовин для подолання негативного впливу інактивованого шару на склеювання фанери, що дало змогу зменшити витрату клею й покращити механічні показники фанери. На основі проведених досліджень з хімічного модифікування шпону Д.В. Тимик захищена кандидатська робота на тему: «Закономірності впливу модифікування поверхні лущеного шпону на властивості фанери».
РОЗРОБЛЕННЯ ТА МОДИФІКУВАННЯ КЛЕЙОВИХ КОМПОЗИЦІЙ ДЛЯ ДЕРЕВИННИХ КОМПОЗИТІВ
- Клейові композиції для виготовлення фанери
Актуальним у виробництві фанери є питання склеювання шпону підвищеної вологості. Працівниками кафедри розроблено нові клейові композиції на основі фенолоформальдегідної смоли з використанням різних модифікувальних речовин, використовуючи які можна склеювати шпон підвищеної вологості. Досліджено і запропоновано режими склеювання такого шпону для виробництва фанери. На основі напрацювань з даного питання Ортинською Г.Є. захищено кандидатську дисертаційну роботу «Розроблення режимів склеювання шпону підвищеної вологості».
Використання амоній хлориду, який найчастіше застосовують як затверджувач карбамідоформальдегідних смол шкодить здоров’ю людини. Розроблено рецептури клейових композицій на основі карбамідоформальдегідних смол та режимні параметри пресування малотоксичної фанери, які забезпечують нормативні показники міцності під час сколювання та низькі показники виділення вільного формальдегіду. За результатами досліджень Салданом Р.Й. захищена кандидатська дисертаційна робота «Розроблення клейових композицій на основі карбамідоформальдегідної смоли для виготовлення малотоксичної фанери».
Викладачі кафедри активно публікують здобутки своєї науково-дослідної роботи у провідних вітчизняних і зарубіжних виданнях. З проблем напряму під науковим керівництвом д.т.н., проф. П.А. Бехти захищено 3 докторські та 15 кандидатських дисертацій, видано низку монографій, а результати розробок захищені понад 130 авторськими свідоцтвами та патентами на винаходи і корисні моделі.
Особливу увагу на кафедрі приділяють науковій діяльності студентів: під керівництвом викладачів кафедри вони беруть активну участь у науковій роботі кафедри, виконують науково-дослідні роботи, результати яких публікуються у збірниках наукових праць, проходять практичну апробацію на конференціях.
- участь викладачів, аспірантів і студентів у міжнародних та всеукраїнських зустрічах, семінарах та конференціях;
- спільна підготовка проектних пропозицій для участі у програмах та грантах;
- виконання міжнародних грантів і науково-дослідних проєктів, проведення спільних проєктних досліджень;
- обмін викладачами, стажування та проведення спеціалізованих лекцій провідними вітчизняними та іноземними фахівцями;
- підготовка та публікація наукових статей спільно з колегами.
СПІВПРАЦЯ ІЗ ЗАКОРДОННИМИ ВИЩИМИ НАВЧАЛЬНИМИ ЗАКЛАДАМИ
- Технічний університет Зволена (м. Зволен, Словаччина);
- Природничий університет (м. Познань, Польща);
- Природничий університет (м. Варшава, Польща);
- Технічний університет (м. Дрезден, Німеччина);
- Інститут досліджень деревини (м. Брауншвайг, Німеччина);
- Швейцарський федеральний інститут технологій (м. Цюріх, Швейцарія).
- Університет Менделя в Брно (м. Брно, Чехія)
Викладачі кафедри активно беруть участь у міжнародних освітніх проєктах/стажуваннях за різними міжнародними програмами та грантами.
Аспіранти та студенти є учасниками освітніх програм, зокрема програми Erasmus+.
- Навчання за програмою Еразмус+ в Університеті Прикладних Лісових Наук Роттенбурга (Німеччина) студентки групи ТДКМ-61м спеціальності “Хімічні технології та інженерія” Гунько Ілони
- Навчання за програмою Еразмус+ у Трансільванському університеті м. Брашова (Румунія) студента групи ТДКМ-61м спеціальності “Хімічні технології та інженерія” Себлія Ярослава
- Наукове стажування аспірантки кафедри технологій деревинних композиційних матеріалів, целюлози та паперу Козак Любові Русланівни у Технічному університеті м. Зволен, Словаччина