- Деталі
- Категорія: Новини
Срібна Земля вітає науковців
Щороку в Ужгороді в Закарпатській академії мистецтв (ЗАМ) відбувається Міжнародна науково-практична конференція «Ерделівські читання». Практично в кожній з них приймали участь викладачі кафедри дизайну НЛТУ України. І цього року, 27-29 травня, наші науковці – д.пед.н., проф. Володимир Прусак, Юрій Ямаш, канд. мистецтвознавства, доц. Інна Прокопчук, доц. Остап Патик та ст. викл. Наталя Бехта, на запрошення ректора Закарпатської академії мистецтв, доктора мистецтвознавства, проф. Михайла Приймича прийняли участь в ювілейній – 30-й конференції «Ерделівські читання – 2025».
«Ерделівські читання» присвячені постаті Адальберта Ерделі (1891-1955) – художника, мислителя, педагога, культурного дипломата, який здійснив винятковий внесок у розвиток культури й освіти краю. Конференція ж, названа на його честь, за час свого існування стала знаковою традицією в мистецько-освітньому просторі Закарпаття й України загалом, щороку збираючи в Ужгороді іменитих науковців, педагогів, митців та фахівців інших дотичних галузей.
В рамках конференції відбулися і різні мистецькі події: виставка «Вернісаж 55» із нагоди 55-ліття випуску Ужгородського училища прикладного мистецтва, в галереї «Voyt Art Gallery» – виставка «Закарпатський СІРИЙ», виставка «Арка» – з творів художниць Закарпатської академії мистецтв та Фахового коледжу мистецтв ім. А. Ерделі. Також завершальним заходом «Ерделівських читань» стала виставка «Щастя в квадраті» – мистецький проєкт Харківської державної академії дизайну і мистецтв, у виставковому залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту.
Конференція проходила у мистецькому центрі «Галерея ІЛЬКО», де Михайло Приймич привітав її учасників і гостей. Окремі слова вдячності адресував Збройним Силам України, які захищають нашу землю і дають можливість жити у вільній державі. Пам’ять полеглих Героїв та Героїнь присутні вшанували хвилиною мовчання.
Спільно учасники виконали Державний Гімн України.
Цьогорічні «Ерделівські читання – 2025» об’єднали учасників із низки областей України, зокрема – прифронтових, а також зі Словаччини, Польщі, Румунії, Перу та США.
Після офіційної частини розпочалася перша панельна дискусія «Збереження художньої матеріальної спадщини та її місце у процесі культуротворення сьогодення», серед спікерів якої – начальник відділу охорони об’єктів культурної спадщини та музеїв департаменту культури Закарпатської ОВА Томаш Сопко.
Наступна панельна дискусія була присвячена темі «Проблеми розвитку мистецької освіти: сучасні реформи та збереження мистецької освіти».
Учасники обговорень наголосили на важливості проведення наукової дискусії і зустрічей, покликаних сприяти розвитку та дослідженню українського мистецтва, збереженню та популяризації нашої спадщини.
Доповіді викладачів кафедри дизайну викликали зацікавлення безпосереднім викладом і аналізом матеріалу, авторськими світлинами, цікавими дослідженнями та висновками.
Ми вдячні організаторам за можливість бути учасниками 30-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Ерделівські читання – 2025», відвідати гостинне Закарпаття, мати нагоду поспілкуватися з науковцями, представниками закладів вищої освіти України та закордоння.
Наталя Бехта,
старша викладачка кафедри дизайну,
Інна Прокопчук,
канд. мистецтвознавства,
доцентка кафедри дизайну