- Деталі
- Категорія: Новини
Міжнародна співпраця НЛТУ України та Технічного Університету Зволена: нові горизонти академічної мобільності та наукових досліджень
У період з 24 по 28 листопада 2025 року з візитом в рамках академічної мобільності за програмою Еразмус+ в Технічному університеті міста Зволена (Словацька Республіка) побувала делегація університету в такому складі:
- Олександр СУШИНСЬКИЙ, перший проректор з науково-педагогічної роботи, доктор наук з державного управління, професор;
- Микола БОРИС, проректор з науково-педагогічної виховної роботи та міжнародних зв’язків, канд. техн. наук, доцент;
- Володимир МАЄВСЬКИЙ, директор ННІ деревообробних технологій і дизайну, доктор техн. наук, професор;
- Михайло БУРДЯК, директор ННІ інженерної механіки, автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій, канд. техн. наук, доцент.
Програмою перебування передбачалися такі заходи:
- зустрічі з проректорами, деканами факультетів та провідними науково-педагогічними працівниками Технічного університету міста Зволена (TUZVO) для обговорення шляхів розширення та поглиблення співпраці між університетами;
- обговорення та аналіз результатів співпраці за 2025 рік в організації академічної мобільності студентів та науково-педагогічних і адміністративних працівників за програмою Еразмус+ (КА 1);
- формування пропозицій для розроблення та подання спільних проєктних заявок за програмою Еразмус+;
- вивчення досвіду TUZVO з організації освітнього процесу, міжнародної діяльності та роботи управлінських структур та інших структурних підрозділів.
Свій візит делегація НЛТУ України розпочала із координаційної зустрічі з проректором з міжнародних зв’язків Ярославом ШАЛКОЮ (prof. Dr. Ing. Jaroslav Šálka) і проректором з науково-дослідної роботи Йозефом КРІЛЕКОМ (prof. Ing. Jozef Krilek, PhD) у міжнародному офісі TUZVO.
Під час зустрічі були обговорені заходи, пов’язані з реалізацією існуючих і майбутніх академічних мобільностей, визначено проблеми, шляхи їх вирішення, окреслено потоки мобільностей та зміст заявки на проект мобільності (КА 171) за конкурсом програми Еразмус+ на 2026 рік.
Під час зустрічі проректори TUZVO Ярослав ШАЛКА та Йозеф КРІЛЕК розповіли, що студенти Технічного університету в Зволені отримують хорошу практичну підготовку, тому випускники університету є затребуваними на підприємствах та в установах Словаччини. Також цьому сприяє активний розвиток гірничої та лісогосподарської галузей Словаччини, як і розвиток систем екологічної стійкості та охорони навколишнього середовища.
Українська делегація зустрілася з деканом лісового факультету – доцентом Растіславом Сулеком (doc. Mgr. Ing. Rastislav Šulek, PhD). Декан лісового факультету Растіслав Сулек розповів про історію створення лісового факультету, його роль та місце у структурі Технічного університету в Зволені. Декан окремо зупинився на співпраці науковців наших університетів, зокрема спорідненого навчально-наукового інституту лісового і садово-пакового господарства НЛТУ України, яка активно розвивалася з кінця 1980-х до початку 2000-их років. Станом на сьогодні рівень наукової та освітньої співпраці з напряму лісового господарства потребує інтенсифікації. На зустрічі також були присутні: проректор з науково-дослідної роботи Технічного університету у Зволені, професор Йозеф Крілек і ректор Університету сільського господарства у Кракові (University of Agriculture in Krakow), професор Сильвестр Табор (dr hab. Inż. Sylwester Tabor, prof.), з яким делегація нашого університету також провела перемовини по майбутню співпрацю.


На зустрічі з деканом лісового факультету, доцентом Растіславом Сулеком, проректором з науково-дослідної роботи, професором Йозефом Крілеком і ректором Університету сільського господарства у Кракові, професором Сильвестром Табором
Делегація НЛТУ України мала зустріч з деканкою факультету деревообробки, професоркою Мар’яною Седлячиковою (prof. Ing. Mariana Sedliačiková, PhD), а також відвідала кафедри факультету деревообробки: меблів та виробів з деревини і меблів та дизайну інтер’єру.
На зустрічі з деканкою Мар’яною Седлячиковою обговорено важливі питання освітньої і наукової співпраці між навчально-науковим інститутом деревообробних технологій і дизайну НЛТУ України і факультетом деревообробки TUZVO, які є спорідненими як за освітніми спеціальностями, так і напрямами наукових досліджень. Активна співпраця між цими структурними підрозділами триває понад три десятиліття. Тільки впродовж 2024 і 2025 років кафедри факультету деревообробки за різними формами співпраці відвідали: професор Павло Бехта, професорка Олена Швець, професорка Лариса Яремчук, доцент Зіновій Макар, доцент Олександр Удовицький, старша викладачка Наталія Бехта, а також за програмою академічної мобільності – студенти другого курсу освітньої програми «Технології дерев’яного будівництва» спеціальності 192 «Будівництво і цивільна інженерія» – Ганна Мельник і Остап Хижий, а у 2 семестрі 2025-2026 н.р. за цією ж програмою буде навчатися студентка другого курсу освітньої програми «Деревообробні та меблеві технології» спеціальності 187 «Деревообробні та меблеві технології» – Ксенія Маюренко. Варто також зазначити, що науковці навчально-наукового інституту деревообробних технологій і дизайну НЛТУ України і факультету деревообробки TUZVO брали участь у виконанні низки міжнародних грантів, проводили спільні наукові дослідження, виконували дисертаційні дослідження – Галина Ортинська і Любов Байзова, а Ольга Потапова – виконувала дисертаційне дослідження і захищала дисертацію доктора філософії у Технічному університеті Зволена. Важливою формою співпраці є опонування дисертаційних робіт, зокрема завідувач кафедри меблів та виробів з деревини, професор Ян Седлячик (prof. Ing. Jan Sedliačik, PhD) опонував три дисертаційні роботи на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) в НЛТУ України.
На завершення зустрічі, деканка факультету деревообробки TUZVO Мар’яна Седлячикова і директор навчально-наукового інституту деревообробних технологій і дизайну НЛТУ України Володимир Маєвський домовилися підготувати та обговорити інформацію щодо можливості продовження активної співпраці між структурними підрозділами в освітній і науковій сферах щодо: академічної мобільності студентів, викладачів та адміністративного персоналу; подання спільних заявок на міжнародні дослідницькі гранти; видання спільних публікацій; проведення наукових досліджень в спеціалізованих лабораторіях кафедр факультету деревообробки TUZVO. На зустрічі також були присутні: проректор з науково-дослідної роботи, професор Йозеф Крілек і завідувач кафедри меблів та виробів з деревини, професор Ян Седлячик. Цікавий факт – Мар’яна Седлячикова – перша в історії TUZVO жінка – декан.
Зустріч з деканкою факультету деревообробки, професоркою Мар’яною Седлячиковою, проректором з науково-дослідної роботи, професором Йозефом Крілеком і завідувачем кафедри меблів та виробів з деревини, професором Яном Седлячиком
Делегація університету зустрілася з деканом факультету техніки, доцентом Павелом БЕНЬОМ (doc. Ing. Pavel Beňo, PhD), під час якої декан ознайомив членів делегації зі структурою факультету, особливостями підготовки фахівців на факультеті та їх працевлаштування. Обговорено шляхи активізації подальшої співпраці між факультетом і нашим університетом.
Павел БЕНЬО розповів, що факультет техніки забезпечує надання здобувачам технічної освіти та готує фахівців з університетською освітою бакалавра, магістра і доктора наук у галузі створення екологічно безпечних технологій і машин та обладнання – менеджерів та техніків із захисту навколишнього середовища від негативного впливу виробничих технологічних процесів з акцентом на лісову та мобільну техніку, деревообробні машини та обладнання, управління машинами та обладнанням, спеціалістів з промислового проектування та менеджменту з фокусом на інженерію безпеки та сферу технічної безпеки виробничої діяльності.
У своїй розмові доцент Павел БЕНЬО торкнувся історії створення та розвитку факультету, якому в 2025 році минуло 28 років.

Зустріч з керівництвом факультету техніки і проректором з науково-дослідної роботи, професором Йозефом Крілеком
Делегація університету також зустрілася з деканом факультету екології та наук про довкілля, професором Маріаном Шварцом (prof. Ing. Marián Schwarz, CSc). Він розповів, що у структуру факультету входять такі кафедри: прикладної екології, біології та загальної екології, екологічного інженерства, планування й формування ландшафтів, а також кафедра ЮНЕСКО з екологічної свідомості та сталого розвитку. На зустрічі обговорено активізацію шляхів співпраці між спорідненими підрозділами університетів: факультетом екології та наук про довкілля з одного боку і навчально-науковим інститутом деревообробних технологій і дизайну та навчально-науковим інститутом суспільних наук, адміністрування та права – з іншого боку.

Зустріч з деканом факультету факультету екології та наук про довкілля, професором Маріаном Шварцом і проректором з науково-дослідної роботи, професором Йозефом Крілеком
Важливим і пізнавальним для делегації НЛТУ України було ознайомлення з особливостями функціонування кафедр Технічного університету в Зволені, зокрема організацією навчальної, навчально-методичної і наукової роботи, а також матеріально-технічною базою. Вивчення досвіду і позитивних практик партнерського університету сприятиме поглибленню взаємовигідної співпраці між нашими університетами.
Делегація НЛТУ України відвідала: кафедри факультету деревообробки, зокрема кафедру меблів та виробів з деревини, кафедру меблів та дизайну інтер'єру, кафедру хімії; кафедри факультету техніки, зокрема кафедру технологій виробництва та управління якістю, кафедру екологічних та лісових технологій; кафедри факультету екології та наук про довкілля, зокрема кафедру біології та загальної екології, кафедру прикладної екології та охорони довкілля Детальне ознайомлення з особливостями функціонування кафедр провели провідні науково-педагогічні працівники цих кафедр. Варто відзначити, що кафедри забезпечені відповідним аудиторним фондом. Сучасне оснащення спеціалізованих лабораторій дає змогу здійснювати наукові дослідження на високому науковому рівні, а сучасне оснащення навчально-практичних лабораторій (майстерень) – забезпечувати належні практичні компетентності студентам, виготовляти дослідні взірці, вироби з деревини і меблі як для університету (орієнтовно 90-95%), так і на сторонні замовлення (5-10%). Впродовж останніх п’яти років здійснено значну модернізацію спеціалізованих і навчально-практичних лабораторій (майстерень), яка триває до цього часу.
Директор ННІ ІМАКІТ, доцент Михайло Бурдяк зустрівся зі студентами групи АК-32 Володимиром Якимівим та Андрієм Яворським, а директор ННІ ДТД, професор Володимир Маєвський – зі студентами групи ТДБ-21 Ганною Мельник і Остапом Хижим, які уже впродовж двох місяців навчаються в Технічному університеті Зволена за програмою міжнародної академічної мобільності студентів Еразмус+.
Студенти розповіли, що умови навчання в TUZVO є досить комфортними. Окрім планових занять, відповідно з освітньою програмою вони вивчають словацьку мову. У вільний час – прогулюються містом та спілкуються зі студентами з інших країн світу: Індії, Казахстану, Сербії, Бразилії та інших.
Варто зазначити, що у Технічному унівеситеті у Зволені є університетське лісове підприємство (Vysokoškolský lesnícky podnik) з площею лісових угідь 9724 га, головною місією якого, є забезпечення освітньої та науково-дослідної діяльності в університеті, а також проведення комерційної діяльності. Університетське лісове підприємство за видом своєї діяльності є близьким до Страдчівського навчально-виробничого лісокомбінату НЛТУ України, а його роль у модернізації матеріально-технічної бази університету є значною.
Зазвичай, в Університетському лісовому підприємстві щороку організовується практична підготовка приблизно зі 100 предметів для студентів усіх факультетів, а понад 200 студентів регулярно беруть участь у виробничих та експлуатаційних практиках.
Основні результати візиту делегації НЛТУ України в Технічний університет міста Зволена:
1) проведено зустрічі делегації НЛТУ України з проректорами Технічного університету Зволена, на яких проаналізовано результати співпраці в організації академічної мобільності студентів та науково-педагогічних і адміністративних працівників за програмою Erasmus+ (КА 1) за 2025 рік та обговорено подальші кроки з розширення та поглиблення співпраці між університетами;
2) проведено зустрічі делегації університету з деканами усіх факультетів і провідними науково-педагогічними працівниками Технічного університету Зволена, на яких обговорено шляхи подальшої співпраці;
3) обговорено результати співпраці за 2025 рік в організації академічної мобільності за програмою Erasmus + (КА1) з проректорами та співробітниками міжнародного офісу Технічного університету Зволена, які займаються її плануванням і організацією. Погоджено надання академічних мобільностей для студентів та науково-педагогічних і адміністративних працівників НЛТУ України за програмою Erasmus + (КА 1);
4) обговорено і сформовано перелік пропозицій для розроблення і подання спільних проєктних заявок за програмою Erasmus +;
5) вивчено досвід Технічного університету Зволена з організації освітнього процесу, міжнародної діяльності й роботи управлінських та інших структурних підрозділів для можливості реалізації в НЛТУ України.
Результати візиту делегації НЛТУ України в Технічний університет міста Зволена розглянуто 22.12.2025 року на черговому засіданні Вченої ради університету. Вчена рада схвалила звіт і відповідну ухвалу.
