Лісівнича академія наук України

You are here: Home > Керівний склад ЛАНУ > Лось Світлана Анатоліївна

Лось Світлана Анатоліївна

завідувач відділу селекції, генетики та біотехнології Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник

 

Лось Світлана Анатоліївна народилася 27 травня 1964 р. у м. Харкові. В 1987 р. закінчила Харківський сільськогосподарський інститут ім. В.В. Докучаєва (тепер – Харківський національний аграрний університет), здобувши кваліфікацію «Вчений агроном».

Кандидат сільськогосподарських наук з 1992 р. за спеціальністю 06.03.01 – лісові культури, селекція та озеленення населених місць. Кандидатську дисертацію на тему «Особливості біології плодоношення українських сортів фундука в умовах північно-східних районів України» захистила у м. Харкові в Українському науково-дослідному інституті лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького. Звання старшого наукового співробітника присвоєно у 2007 році.

Трудову діяльність розпочала у 1981 р. на посаді лаборанта лабораторії фізіології рослин УкрНДІЛГА. З 1986 по 1988 рр. працювала старшим лаборантом. Впродовж 1988-1992 рр. навчалась в очній аспірантурі кафедри лісівництва Харківського сільськогосподарського інституту. Після закінчення аспірантури пройшла шлях від молодшого наукового співробітника лабораторії селекції, насінництва та інтродукції до завідувача  відділом селекції, генетики та біотехнології УкрНДІЛГА. На цій посаді працює з 2021 р. до цього часу.

Основні напрями наукової діяльності пов’язані з проблемами лісової селекції, генетики, інтродукції і насінництва. Здійснює дослідження з селекції дуба звичайного та інтродуцентів. Результати наукових досліджень знайшли втілення в «Рекомендаціях щодо створення лісонасінної бази інтродуцентів», у новій редакції «Настанов з лісового насінництва» та інших нормативних документах селекційного напряму. Була одним із виконавців восьми бюджетних науково-дослідних тем та керівником п’яти з них.

У період 1996-2000 рр. – відповідальний секретар Експертної Ради з сортовипробування лісових порід. Приймала участь у складанні «Методики сортовипробування лісових порід». У 1997, 1999 та 2001 рр. представляла Україну на трьох робочих нарадах мережі EUFORGEN у Франції,  Швейцарії та Норвегії зі збереження генетичних ресурсів широколистяних видів. У процесі роботи над проектом «Збереження генофонду широколистяних видів лісових деревних порід Східної Європи» була запрошена для обміну досвідом в інститут Гірського лісівництва Грузії (серпень, 2005 р.). У 2010 р. призначена національним координатором для складання на замовлення ФАО звіту «Стан лісових генетичних ресурсів в Україні». Як національний  координатор зі збереження лісових генетичних ресурсів, з 2018 р. бере участь у робочих нарадах Керівного Комітету EUFORGEN.

За ініціативою та безпосередньою участю Лось С.А. створено більше 20 га науково-дослідних об’єктів: клонових насінних та родинних плантацій дуба звичайного, випробних культур дуба звичайного та інтродукованих видів.

Викладацьку діяльність розпочала з 2007 р., працюючи за сумісництвом у Харківській державній зооветеринарній академії ім. О.А. Колєсова. До  2021 р. викладала предмети «Дендрологія» та «Озеленення населених місць».

За час наукової та науково-педагогічної діяльності вчена опублікувала більше 160 наукових та методичних праць, серед яких:

Лось С.А. Методичні підходи до вивчення індивідуальної мінливості дуба звичайного (Quercus robur L.) за морфологічними ознаками жіночих репродуктивних структур. Лісівництво і агролісомеліорація.  2009.  Вип. 115.  С. 20–27.

Лось С.А. Динаміка репродуктивних процесів на клонових насінних плантаціях дуба звичайного (Quercus robur L.) у Лівобережному Лісостепу України. Наукові праці Лісівничої академії наук України.  2018.  Вип. 15. С. 64–72.

Yuriy Hayda, Svitlana Los, Roman Yatsyk, Larisa Tereshchenko, Grygoriy Shlonchak, Valentyna Mytrochenko, Ihor Neyko, Viacheslav Samodai, Ludmila Smashnyuk, Marcin Klisz, Vasyl Mohytych. Seed orchards in Ukraine: past, present and prospects for the future. Folia Forestalia Polonica, Series A – Forestry, 2019. Vol. 61 (4). 284–298.

Los S., Smashnuk L. Morphological variability of Quercus robur L. plus trees and clones in Podillia. Наукові праці Лісівничої академії наук України. 2020. Вип. 20. С. 107–119.

Los S., Tereshchenko L., Petrenko M. Approbation of the method for assessing the invasive activity and selection value of Robinia pseudoacacia L. in Kirovohrad region conditions. Наукові праці Лісівничої академії наук України. 2022. Вип. 24. С. 24–35.

Е-mail: svitlana_los@ukr.net

nach oben