День пам’яті Героїв Небесної Сотні

День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого згідно з Указом президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні” на знак пам’яті про громадян, які загинули під час Революції Гідності у боротьбі за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України та завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави.

1 32 pks0zncvw2seh9t0l0dct8dhouozwcbyq69lbfcvq8

20 лютого 2014 року смертельно поранено найбільшу кількість учасників мирних протестів, активістів Майдану, які загинули, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України, – Героїв Небесної Сотні. Події того дня стали кульмінацією Революції Гідності. Назва “Небесна Сотня” виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану – сотнями. Уперше вона пролунала під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21 – 22 лютого 2014 року.

День Героїв Небесної Сотні покликаний увічнити людську, громадянську та національну відвагу й самовідданість, силу духу та стійкість громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави, гідно вшанувати подвиг загиблих за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України.

У переліку Героїв Небесної Сотні – прізвища загиблих активістів, які отримали звання Героя України із врученням найвищої державної нагороди України – ордена “Золота Зірка” (посмертно) або яких було нагороджено орденом Героїв Небесної Сотні (посмертно). 24 лютого 2014 року Верховна Рада України ухвалила постанову № 774-VII, яка передбачала звернення до наступного президента України з пропозицією посмертно присвоїти звання “Герой України” полеглим i смертельно пораненим цивільним учасникам збройних конфліктів під час мирних акцій протесту в Україні впродовж листопада 2013-го – лютого 2014 року. 21 листопада 2014 року Указом президента України № 890/2014 звання Героя України присвоєно 99 загиблим учасникам Революції Гідності. Пропозиції щодо переліку нагороджуваних осіб дала громадська організація “Євромайдан SOS”.

Одним з Героїв Небесної Сотні є випускник Національного лісотехнічного університету України – Олександр Капінос (псевдо “Кремінь”) – Герой України, Герой небесної сотні, громадський діяч, один з найактивніших учасників Мовного Майдану 2012 року та Революції Гідності, був членом 35-ї штурмової сотні “Волинська січ”, який під час бою біля Будинку Федерації профспілок України між дев’ятою та десятою годинами ночі внаслідок вибуху гранати отримав поранення. На жаль, помер у лікарні 19 лютого після чотиригодинної операції.

21 листопада 2014 року Сашку Капіносу присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно) за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності. Як говорив сам Кремінь: “якщо не я, то хто ж?”.

IMG 2042

На знак пошани за полеглими Героями сучасності у холі лекційного корпусу Університету, де навчався Сашко Капінос і працював його побратим Юрій Дадак (Руф), встановлено меморіальні дошки Героям, які віддали найцінніше – своє життя, за свободу та незалежність, захищаючи рідну землю, виборюючи право бути вільними сучасному і майбутньому поколінням українців.

IMG 2080

Нагадаємо, Юрій Дадак (Руф) – доцент кафедри технологій лісопиляння, столярних і дерев’яних будівельних виробів нашого Університету, відомий поет, громадський діяч, засновник концептуального літературного проєкту “Дух Нації”, патріот України. З перших днів повномасштабної війни добровольцем поповнив ряди 24-ї механізованої бригади імені Короля Данила Збройних Сил України, загинув від кулі ворога 1 квітня 2022 року на Луганщині. Указом Президента України від 14 травня 2022 року “Про відзначення державними нагородами України” за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі (посмертно) було нагороджено орденом “За мужність” ІІІ ступеня. За клопотанням Вченої ради Університету, рішенням Львівської міської ради на сесії 30 червня 2022 року вулиця Некрасова у м. Львові перейменована на вулицю Юрія Руфа.

Юрій Дадак (Руф) присвятив вірш пам’яті Сашкові Капіносу:

Ти твердо йшов дорогою життя,
Обрав свій шлях і до кінця не схибив.
За Україну кликав ритм серцебиття
Ти чув цей поклик та зробив свій вибір.

По собі залишивши добрий слід,
Віддав гаряче серце Батьківщині.
Твоя душа біля Святих воріт
Вітала Сотню звичним: «Слава Україні!»

Пам’ять про Героїв Небесної Сотні має бути живою, сприяти громадському активізму, консолідації суспільства та формувати усвідомлення відповідальності кожного за майбутнє України. Тож тримаймо стрій, наша боротьба триватиме до перемоги!

skver 5f5b5dec48750

Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові (автор фото – Роман Балук)

Також до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні:

Лютий: грані незламності (https://library.nltu.edu.ua/index.php/novyny/1636-liutyi-hrani-nezlamnosti)

Олександр Капінос – малий Кобзар:“Сьогодні мусить кожен віднайти в собі оцього господаря, якими були наші діди-прадіди! Господаря своєї землі! Отоді і запануємо у своїй сторонці… А інакше ніяк" (https://library.nltu.edu.ua/index.php/novyny/1455-oleksandr-kapinos-vin-i-dali-klyche-povstavaty-za-chest-ukrainskoho-narodu-3)

Небесня Сотня. Олександр Капінос. Він і далі кличе повставати за честь українського народу (https://library.nltu.edu.ua/index.php/heroi-memorialu-pam-iati-lisotekhniky-iaki-zahynuly-u-rosiisko-ukrainskii-viini-z-2014-roku/tsvit-natsii-my-lyshe-drova-u-vohni-velykoi-idei-yurii-ruf-dadak-3)

Last modified on Понеділок, 20 лютого 2023 13:42