Національний лісотехнічний університет України запрошує на навчання іноземних громадян | Ukrainian National Forestry University invites foreign citizens to study

adminkaНаціональний лісотехнічний університет України - це єдиний в Україні поліфункціональний вищий навчальний заклад лісотехнічного профілю, який надає студентам якісне навчання, диплом міжнародного зразка, стажування закордоном, а також кар’єрні перспективи! За майже 150 років своєї історії університет перетворився у визнаний центр національної лісотехнічної освіти і науки та інтегрувався у світову, зокрема, європейську освітню систему.

В університеті ви зможете здобути освіту за 23 спеціальностями, найпопулярнішими з яких серед іноземних студентів є менеджмент, економіка, комп’ютерні науки, дизайн, лісове господарство, а також деревообробні та меблеві технології. Тут вже навчаються студенти з країн Європи, Азії та Африки.

Тож запрошуємо вас приєднатись до нашої спільноти Національного лісотехнічного університету України та стати нашими студентами!

Відділ міжнародних зв’язків

Ukrainian National Forestry University is the only multi-functional higher educational institution of the forestry profile in Ukraine, which provides students with high-quality education, an international diploma, internships abroad, as well as career prospects! For almost 150 years of its history, the university has turned into a recognized center of national forestry education and science and integrated into the world, in particular, the European educational system.

At the university, you can get an education in 23 specialties, the most popular of which among foreign students are management, economics, computer science, design, forestry, as well as woodworking and furniture technologies. Students from Europe, Asia, and Africa are already studying here.

So we invite you to join our community of Ukrainian National Forestry University and become our students!

International Office Team

تدعو جامعة الغابات الوطنية في أوكرانيا المواطنين الأجانب للدراسة