Міжнародний день лісів

P1100936Рано навесні традиційно відбувається практика з лісових культур студентів напряму «Лісове і садово-паркове господарство» Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НЛТУ України. І хоча цей період характеризується нестійкими погодними умовами – снігом, холодним вітром, ранковими приморозками, іноді – снігом, саме цей час і є найсприятливішим для закладання основ майбутніх лісів, тобто створення штучних насаджень. Незважаючи на примхи погоди, студенти добре розуміють, що в умовах виробництва саме цей період є найвідповідальнішою складовою у відтворенні лісостанів шляхом створення лісових культур.

Традиційно практику з лісових культур студенти проходять на об’єктах Страдчівського навчально-виробничого лісокомбінату, який є структурним підрозділом НЛТУ України. Навчальна практика має три складові: лісове насінництво (підготовка насіння до висіву, висів насіння); лісові розсадники (викопування та сортування садивного матеріалу, ознайомлення із методами вирощування садивного матеріалу із відкритою та закритою кореневоюсистемою) та власне лісові культури (створення штучних насаджень на свіжих зрубах за традиційною технологією, створення плантаційних лісових культур зі скороченим оборотом рубки). Охоплення зазначених складових навчальної практики дає змогу студентам використати набуті теоретичні знання безпосередньо на практиці – у виробничих умовах.

P1100932 Особлива увага приділена питанню штучного лісовідновлення. Зрозуміло, що на сьогодні важливим аспектом є забезпечення природного відтворення лісових насаджень, але внаслідок різних причин, насамперед – кліматичних змін (зменшення кількості опадів, тривалі засушливі періоди, порушення періодичності плодоношення і насіннєношення лісових насаджень) далеко не завжди вдається забезпечити надійний процес природного відтворення лісостанів. Тому в більшості випадків необхідно вдаватися до створення лісових культур.

Площа лісокультурного фонду по Страдчівському НВЛК 10 років назад складала 50-60 га, п’ять років тому – 30-40 га, а на сьогодні – лише близько 30 га. Зменшення площ зрубуваних насаджень зумовлено, насамперед, застосуванням способів більш раціонального використання деревини, а також поступовою відмовою від суцільних рубок та переходом на вибіркову систему лісогосподарювання, що забезпечує добре природне поновлення на лісових ділянках.

P1100924Лісокультурна кампанія цього року має певну специфіку, яка зумовлена створенням плантаційних лісових насаджень з коротким (51-60 років) оборотом рубки. На лісокультурній нараді працівників лісокомбінату та науковців кафедри лісових культур і лісової селекції було прийнято рішення щорічного створення плантаційних насаджень на обмеженій площі лісового фонду з метою недопущення збіднення лісосировинної бази в майбутньому. Тобто, про майбутнє лісів потрібно дбати вже зараз.

Враховуючи світові тенденції з необхідності збереження природних високопродуктивних насаджень шляхом перенесення акцентів лісокористування на швидкорослі штучні лісостани, створення плантаційних культур з цього погляду є дуже перспективним заходом.

Студентами ННІ ЛСПГ вже створено 3 га плантаційних насаджень за участю трьох видів модрини – європейської, японської та гібридної з використанням великомірного садивного матеріалу. Створені плантації в майбутньому можливо, стануть об’єктами заготівлі лісонасінної сировини. Також за участю студентів буде створено близько 10 га лісових культур за традиційною технологією.

Саме 21 березня відзначається Міжнародний день лісів під гаслом «Ліси і освіта». Це дуже символічно, тому що створення високопродуктивних стійких довговічних лісів неможливе без належного наукового обґрунтування з урахуванням складних викликів сучасності. Студенти НЛТУ України саме в цей час, а також щорічно, здійснюють скромний внесок у збільшення площі лісових насаджень держави.

Студенти пишаються насадженнями, висадженими їхніми руками. Наголошують, що обов’язково приїдуть на ці місця через декілька років, щоб побачити як зеленіє рукотворний ліс, створений їхніми зусиллями.

Професор кафедри лісових культур
і лісової селекції Ю.М. Дебринюк