НЛТУ України - співорганізатор другого всеукраїнського лісопромислового форуму

НЛТУ Лісопромисловий форум

Учасники другого Всеукраїнського лісопромислового форуму від НЛТУ України (доц. Андрашек Й.В., проф. Лавний В.В., доц. Копинець З.П., проф. Маєвський В.О., проф. Кійко О.А., доц. Губер Ю.М.)

У 2018 році відбулася цікава дискусія з колегами з університету прикладних лісових наук м. Ротенбург (Німеччина). Цей німецький університет дуже подібний до НЛТУ України за структурою, переліком освітніх спеціальностей і тематикою наукових досліджень. У процесі активної дискусії колега з Німеччини висловив думку про те, що «зелений» напрямок руху, вибраний лісовими університетами загалом, можна вважати фундаментальним та стратегічно вірним, але, на жаль, ми не можемо розглядати сталий розвиток як єдину унікальну конкурентоспроможну перевагу університету, оскільки сьогодні більшість університетів у світі також заявляють свою беззаперечну відданість цьому базовому принципу майбутнього існування планети. А як же нам тоді конкурувати? Як зростати і розвиватись у цих умовах? Зійшлись на тому, що базовою тут мала б бути спроможність таких університетів бути корисними і конче необхідними виробництву – національному лісовому сектору. Усвідомлюючи правильність такої парадигми, НЛТУ України взяв активну участь у 23-міжнародній виставці «Деревообробка» і більше того, став співорганізатором Другого Всеукраїнського лісопромислового форуму, який проведено у рамках виставки. Саме викладачі нашого університету забезпечили наукове підґрунтя проведення такого Форуму.

У період з 18 до 22 травня 2021 року у Львові на стадіоні Арена-Львів відбулася 23-я міжнародна спеціалізована виставка обладнання й інструменту для лісового господарства, деревообробної та меблевої промисловості «Деревообробка». Під час роботи виставки 20-го травня 2020 року в конференц-залі стадіону Арена-Львів проведено Другий Всеукраїнський лісопромисловий форум. Ідейним натхненником Форуму та його організатором разом з командою однодумців був голова асоціації деревообробників та лісозаготівельників Львівщини – Микола Когут. Модерували цей надзвичайно важливий для лісового сектора захід: Йосип Андрашек – доцент НЛТУ України та Марія Мага – голова Асоціації «Національна система лісової системи добровільної сертифікації», яка займається впровадженням PEFC сертифікації в Україні.

lisopromforum2
 Загальний вигляд конференц-зали з учасниками другого Всеукраїнського лісопромислового форуму

Лісопромисловий форум унікальний тим, що тут зібралися представники лісогосподарських підприємств та деревообробної галузі для дискусії та пошуку спільних рішень. Всі учасники (понад 300 осіб) об'єднані метою збереження та збільшення лісових ресурсів і пошуку дієвих шляхів зростання економіки України, зокрема її лісового сектора.

 lisopromforum3
Виступ професора Ореста Кійка 

Після привітальних слів від першого заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдана Боруховського, голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Болоховця, першого заступника голови Львівської обласної державної адміністрації Андрія Годика та проректора з наукової роботи НЛТУ України, професора Василя Лавного з доповіддю «Перспективи розвитку лісового сектору у національному та регіональному вимірах» виступив завідувач кафедри технології меблів та виробів з деревини НЛТУ України, професор Орест Кійко. У своєму виступі доповідач торкнувся багатьох актуальних питань функціонування лісового сектору України, зокрема ним було обґрунтовано необхідність здійснення таких важливих кроків:

 1. Створення консолідуючого державного органу у виконавчій владі для вироблення стратегії і моніторингу лісового сектору (наприклад – департаменту лісового сектору у складі міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України).
 2. Створення Ради лісового сектору при Кабінеті Міністрів України. До складу Ради лісового сектору України необхідно включити представників усіх зацікавлених сторін, які мають справу з унікальним ресурсом під назвою «ліс» (йдеться про представників лісового господарства, деревообробної промисловості, меблевої промисловості, целюлозно-паперового виробництва, представників підприємств із вироблення енергії з деревини, дерев’яного будинкобудування, виробництва столярних виробів, «зеленого» туризму, представників екологічних організацій, громадськості, «лісової» освіти і науки, профільних медіа та інших зацікавлених сторін). Логіка створення Ради лісового сектору полягає у забезпеченні можливості прийняття системних рішень у лісовому секторі України, оскільки саме цей сектор вирізняється виключною економічною, соціальною та екологічною важливістю і відтак потребує прийняття виважених державних системних рішень на основі всебічного аналізу, що враховує думку всіх представників цього сектору, а не базується на окремій думці тільки одного гравця, яка, здебільшого, відрізняється вузьким корпоративним підходом та лобіюванням власних інтересів. Основною метою функціонування Ради лісового сектору є напрацювання пропозицій, законодавчих ініціатив та виконавчих рішень, впровадження яких сприятиме ефективному розвитку всього лісового сектору на основі забезпечення національних інтересів у парадигмі сталого розвитку. 
 3. Створення аналітичного центру з питань розвитку лісового сектору України.
 4. Розроблення регіональних та національних програм для стимулювання розвитку лісового сектору (наприклад: програм підтримки дерев’яного будинкобудування; розвиток регіональних економік на основі базових принципів функціонування «смарт спеціалізацій».

lisopromforum4

У подальшому на Форумі розглянуто актуальний та важливий для представників лісового господарства та деревообробного бізнесу проект Закону України «Про ринок деревини». Після проведення першого Всеукраїнського лісопромислового форуму (Київ, 30 вересня 2020 року) у Верховну Раду України подано два проекти Закону України: 4197 – зареєстрований 07.10.2020 року народним депутатом України Олександром Матусевичем та альтернативний  4197-1 – зареєстрований 26.10.2020 року групою з 16-ти народних депутатів.

До основних відмінностей між законопроектами варто віднести таке:

 • 30% вартості лоту як штрафні санкції за невиконання договірних зобов'язань;
 • створення єдиного лісового порталу;
 • необхідність за 45 днів до кінця кварталу подавати потребу на наступний квартал;
 • відсутність можливості так званих «прямих договорів» між держлісгоспом та деревообробним підприємством;
 • різне тлумачення поняття «оферта» у проекті Закону України 4197 та у проекті Закону України 4197-1. У першому проекті враховано сучасні світові тенденції (50:50, 50 – прямі договори, 50 – купівля необробленої деревини (необроблених лісоматеріалів) на аукціонах), натомість у другому – здійснена підміна понять. Зокрема, офертою у проекті Закону України 4197-1 вважається прийняття (акцептування) лота єдиним покупцем на електронному аукціоні, що абсолютно не сумісно з практикою провідних країн.

На виконання рішення Арбітражної групи від 11.12.2020 року, Кабінетом Міністрів України вже винесений на обговорення проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», отже, існує близька перспектива відміни мораторію на вивіз необробленої деревини, і, як наслідок, за умови продажу всієї деревини через аукціони – вітчизняні підприємства можуть залишитися без сировини.

З доповідями стосовно проектів Закону України «Про ринок деревини» виступили:

 • директор навчально-наукового інституту деревообробних та комп’ютерних технологій і дизайну НЛТУ України, професор Володимир Маєвський;
 • генеральний директор ТзОВ “Ванеса” Валерій Подкоритов;
 • перший заступник директора Державного науково-дослідного інституту інформатизації та моделювання економіки Ігор Гужва.

Питання проектів Закону України «Про ринок деревини» викликало жваву дискусію, у якій, окрім доповідачів, взяв активну участь перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський. Варто зазначити, що дискусія мала високопрофесійний характер, попри суперечливі позиції виступаючі вносили конкретні рекомендації, зокрема щодо напрацювання нового проекту Закону України «Про ринок деревини», який мав би урахувати сильні сторони обидвох законопроектів. 

З питанням реформування лісової галузі на Форумі виступив Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець. Обговорення реформи також супроводжувалося гарячими питаннями і продуктивною дискусією.

Виступ професора Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України Ігора Лицури був присвячений шляхам формування ефективної фіскальної політики в лісовому господарстві.

Після внесення Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1178 та Порядку реалізації експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу окремих партій необробленої деревини», який передбачає, що реалізація всієї необробленої деревини (лісоматеріалів необроблених), заготовленої постійними лісокористувачами, а також такої, що планується до заготівлі, здійснюється виключно шляхом проведення електронних аукціонів в електронній торговій системі «Прозорро.Продажі», питання функціонування електронних аукціонів набуло особливої ваги. В обговоренні цього питання брали участь як представники бірж та організацій, які займаються продажом необробленої деревини (перший заступник голови правління ВАТ «Білоруська універсальна товарна біржа» Андрій Новіков; генеральний директор ДП «Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр» Юрій Сотник; перший заступник Директора ДП «Прозорро Продажі» Дарина Марчак, директор ТзОВ «UTESYSTEM» Даниїл Маландій), так і представники деревообробного бізнесу, які купують необроблену деревину.

Завершив роботу Другого Всеукраїнського лісопромислового форуму виступ Голови Асоціації «Національна Система Лісової Добровільної Сертифікації» Марії Маги з доповіддю: «PEFC найбільша в світі лісова сертифікація. Можливості для України».

На завершення роботи прийнята резолюція з урахуванням пропозицій та рекомендацій учасників Форуму.

Важливо відзначити, що проведення Другого Всеукраїнського лісопромислового форуму є успішним прикладом співпраці представників влади, лісового господарства, деревообробного бізнесу, науковців та інших зацікавлених сторін, а його результати, сподіваємося, матимуть позитивний вплив як на розвиток лісового сектора, так і економіку України загалом.

Посилання на відео сюжет про другий Всеукраїнський лісопромисловий форум –  https://www.youtube.com/watch?v=wsHAO1mnNA8

Йосип Андашек – доцент кафедри технологій захисту навколишнього середовища
і деревини, безпеки життєдіяльності та соціальних комунікацій;

Орест Кійко – завідувач кафедри технології меблів та виробів з деревини;

Володимир Маєвський – директор навчально-наукового інституту
деревообробних та комп’ютерних технологій.

Last modified on Середа, 26 травня 2021 07:48

logo nltuНАЦІОНАЛЬНИЙ
ЛІСОТЕХНІЧНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ
УКРАЇНИ

 

 

© 2023 НЛТУ України

Адреса

  79057, м.Львів,
    вул. Ген.Чупринки, 
103
(032) 237 80 94,
    (032) 237 79 88
nltu@ukr.net
www.nltu.edu.ua
 f  facebook.com/nltu.edu.ua

Підтримка

Центр комунікацій

Матеріали, пропозиції та побажання надсилайте на електронну адресу site@nltu.edu.ua

При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.

JoomShaper