ОБЕРЕЖНО – РТУТЬ!

Запобігти, врятувати, допомогти!

Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні. З попаданням до організму людини через органи дихання, речовина акумулюється та залишається на все життя.Ртуть

Ртуть – рідкий метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легкорухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - 38,87 °С. З підвищенням температури повітря випаровування речовини збільшується.

Встановлено максимально припустиму концентрацію парів ртуті: для житлових, дошкільних, навчальних і робочих приміщень - 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень - 0,0017 мг/м3. Концентрація її парів у повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.

Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість; головний біль та підвищується температура тіла; згодом – біль у животі, розлад шлунка, запалення ясен.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Його ознаки: зниження працездатності; швидка втомлюваність, послаблення пам'яті та головний біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунка. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але згодом з'являються – апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтіння повік, а у важких випадках – ніг і всього тіла. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив – викликає навіть божевілля.

Ртуть виділяється в атмосферу при спалюванні сміття!

ЯКЩО В ПРИМІЩЕННІ РОЗБИТИЙ ТЕРМОМЕТР:

• виведіть з приміщення всіх людей, в першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку;
  • відчиніть настіж всі вікна;
  • максимально ізолюйте забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;
  • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою;
  • негайно починайте діяти: зберіть спринцівкою великі кульки й відразу закрийте у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), дрібніші кульки зметіть щіточкою на папір, закрийте в банку і щільно закрийте кришкою. Ртуть забороняється збирати пилососом.
  • вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води), або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води);
  • зачиніть приміщення і провітріть протягом трьох діб, підтримуючи температуру повітря не нижче 18-20 °С;
  • промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, якщо воно забруднене ртуттю.

Ртуть використовується в народному господарстві.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ ПАРАМИ РТУТІ:

• при тяжких отруєннях негайно промийте шлунок водою з 20-30 г активованого вугілля, або білковою водою. Після цього дайте потерпілому попити молоко, збитий з водою яєчний білок, а потім – проносне;
  • при гострих отруєннях потерпілого необхідно вивести із зони ураження, забезпечити повний спокій, потім госпіталізувати;
  • при легкій початковій формі – не контактувати з ртуттю 3-4 тижні й забезпечити лікування в стаціонарних умовах.

ЯКЩО РТУТІ РОЗЛИТО БІЛЬШЕ, НІЖ У ГРАДУСНИКУ:

• зберігайте спокій, уникайте паніки;
  • виведіть з приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку - вони підлягають евакуації в першу чергу;
  • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою;
  • відчиніть настіж усі вікна;
  • ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;
  • швидко зберіть документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;
  • вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах перед виходом з будинку;
  • негайно викликайте фахівців МНС. У крайньому випадку – зателефонуйте до міліції.

Якщо ви виявили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, будь ласка, негайно сповістіть про це місцеві органи з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення або міліцію.

Штаб цивільного захисту НЛТУ України

nv ol wec lanu lib MEUU osvua pedpresa vnzlib gerbariy