Підсумки «Arbosummit 2021» в Ботанічному саду НЛТУ

0004Ось і завершився «Arbosummit 2021» – три дні праці, емоцій і чудового спілкування. Сказати, що для нас це був насичений період – це не сказати нічого. Сьогодні маємо нагоду поділитися враженнями та розповісти як усе відбувалося. Отже, по порядку.

Все розпочалося з того, що близько місяця тому до нас в Ботанічний сад звернулася Олександра Сладкова – начальник управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради з пропозицією до співпраці. Скажемо одразу – для нас це було вкрай несподівано, бо в цій безкінечній круговерті скорочення штатів і переформатування Ботсад нічого доброго вже не чекав. Домовилися, що в кінці березня на базі Ботанічного саду НЛТУ України проведемо «Arbosummit 2021» – щорічну зустріч арбористів. Метою цього заходу є обмін досвідом між арбористами, що гуртуються задля вдосконалення вміння в догляді за деревами. То хто ж такі ці арбористи? Як пишуть у Вікіпедії: «Арборист – фахівець з обслуговування та догляду за деревами як за індивідуальними організмами». А цих організмів у нас предостатньо! Адже до складу Ботанічного саду входять три об’єкти з потужними дендрологічними колекціями. Як і усі живі організми, дерева потребують постійного догляду, що й забезпечують наші співробітники у міру своїх можливостей. Правда, ні нових інструментів, ні сучасної техніки, так необхідної 02для цьSого, у нас немає. Тому допомога професіоналів була для нас просто знахідкою.

Датою проведення «Arbosummit 2021» було визначено 18-21 березня. І тут розпочалася гаряча пора. Фахівцями Ботанічного саду проведені обстеження дендрологічних колекцій для визначення пріоритетних, потребуючих особливого догляду особин. Упорядкована територія, бо після зими завжди є багато роботи. Готували матеріали для екскурсій. Приклали зусилля усі. І от нарешті на сторінці «Arbosummit 2021» з’явилася програма заходу, детально розписані майстер-класи, екскурсії, роботи по всіх трьох об’єктах: дендрарію, арборетуму та дендропарку.

І тут сталася несподіванка – локдаун вніс свої корективи. Напередодні початку заходу ще зранку ми працювали як зазвичай, ближче до обіду мали розуміння, що є варіант, що все буде відмінено, і тільки ближче до вечора з полегшенням зітхнули – «Arbosummit 2021» відбудеться. З обмеженнями, зі зміненою програмою, та все ж.

03В перший день гостей приймав дендрарій – найстаріший та чи не найцікавіший, історичний об’єкт Ботанічного саду. Після короткого знайомства та встановлення меж безпеки одразу розпочались роботи – без довгих оповідей та висловлювань. Ловили час світлового дня. Навіть ознайомча екскурсія була відкладена на потім, коли вже всі трохи потомляться.

І от нарешті ми побачили арбористів в роботі. Це надзвичайні фахівці! За один день зроблено такий шмат роботи, що нам би це прийшлося робити роками – вилучення аварійних дерев, формування крон старих дерев на висоті, санітарні обрізки, обстеження дупел. Також нам надали допомогу у формуванні молодих дерев і кущів. А спорядження арбористів –  це щось неймовірне. Усі ці линви, карабіни, рогатки, пилки, бензопили – тільки їх можна розглядати півдня. Для дерев, які межують з пішохідною вулицею була задіяна автовишка.

Також відбулася презентація продукції ARPAL – подрібнювачів гілок та пнів. На техніку можна було не лише подивитись, а й випробувати в дії.

В результаті злагодженої та плідної роботи лише за один день в дендрарії виконано значну кількість робіт. Видалено дві аварійні особини горіха сірого, залишки стовбура бундука дводомного і його пня, а також старий пень дуба. Видалено сухі гілки та сформовано крони двох особин модрини європейської, карій – овальної та торочкуватої, софори японської, бука лісового повислої відміни, тополі білої ф. кулястої, каштана їстівного, магнолії кобус та горіха гібридного. Ці дерева зростають тут ще від початку формування колекції, мають значну висоту та дуже проблемні в обслуговуванні. Також сформовані крони значно молодших дерев –  сакури, сосни кримської, глоду кошенільного (три особини), глоду одноматочкового, брусонетії паперової, ірги круглолистої (дві особини), гібіска сірійського (дві особини). Омолоджені і сформовані кущі кизильника лискучого (три особини), спіреї японської (три особини), жимолості Маака, магонії падуболистої, дейції шорсткої, самшита вічнозеленого. Впорядкований  живопліт зі спіреї японської.

01

Другий і третій дні «Arbosummit 2021» проходив в арборетумі Ботсаду в с. Страдч. Туди завітали гості з Києва, Харкова, Одеси, Ужгорода, Хмельницького, Тернополя, Вінниці та інших міст. Третій день заходу, не зважаючи на сніжну та морозну погоду, пройшов у теплій та дружній атмосфері. Цікавинок не бракувало. Провели ряд унікальних майстер-класів від найкращих фахівців-арбористів України – 05зокрема, майстер-клас по валці та поздовжній розпиловці на слеби. Також наші гості позмагалися у вправності обрізок крон на значній висоті (до 30 м).

Крім того відбулася демонстрація вражаючих можливостей подрібнювачів гілок, "пенькогриза" та багато-багато іншого. Повправлялись навіть в топіарному мистецтві та формуванні бонсаю. Мали цікаву екскурсію по арборетуму. Також відбулася дуже солідна презентація продукції від компанії Husqvarna.

Отож, в арборетумі було виконано такі роботи з обрізки крон дерев: дуб звичайний (4 особини), бук лісовий, черемха пізня, катальпа бузколиста (2 особини), аралія манджурська, береза паперова, ялина звичайна, платан західний, туя західна ф. рівновершинна (6 особин), птеростіракс. А також розкряжовано дерева туї західної ф. рівновершинної (2 особини).

Варто звернути увагу на те, що під час невимушеного спілкування з учасниками самміту працівниками Ботанічного саду проведена своєрідна профорієнтаційна робота – вже декілька гостей зацікавились тим, щоб здобувати вищу освіту в стінах нашого університету.

06На закінчення арбосамміту Ботанічний сад за сприяння Олександри Сладкової отримав у подарунок 9 рослин з метою поповнення колекційного фонду дендропарку та дендрарію. Рослини висотою 3-4 м. Найбільш цінними з них є пірамідальні форми тюльпанового дерева та граба звичайного.

То що ж у підсумку? «Arbosummit 2021» у Ботанічному саду НЛТУ України видався на славу.

Було неймовірно цікаво та круто, бо це абсолютно неординарна подія не лише для Лісотеху чи навіть для Львова, а й, загалом, для України. Щиро дякуємо всім, хто активно долучились до підготовки та організації цього корисного та потужного дійства, а особливо Олександрі Сладковій, як ідейній натхненниці цьогорічного самміту. Також ми вдячні нашим гостям-арбористам, які приїхали з усієї України, щоб провести це свято професіоналів з догляду за деревами саме в нашому Саду. Сподіваємося, що наша співпраця розвиватиметься, і в майбутньому ми зможемо ще не раз зібратися в такому приємному товаристві.

Підготували:
директор Ботанічного саду
Ростислав Кравчук
завідувачка відділу лісівничо-ботанічних досліджень Ботанічного саду
Наталія Кендзьора

Last modified on Середа, 31 березня 2021 07:21

logo nltuНАЦІОНАЛЬНИЙ
ЛІСОТЕХНІЧНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ
УКРАЇНИ

 

 

© 2019 НЛТУ України

Адреса

  79057, м.Львів,
    вул. Ген.Чупринки, 
103
(032) 237 80 94,
    (032) 237 79 88
nltu@ukr.net
www.nltu.edu.ua
 f  facebook.com/nltu.edu.ua

Підтримка

Центр веб-комунікацій

Матеріали, пропозиції та побажання надсилайте на електронну адресу site@nltu.edu.ua

При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.

JoomShaper